Casa Vermelha

extrastudio Fernando Guerra
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Czerwony dom jest częścią przekształcenia istniejącego budynku w Azeitão, na południe od Lizbony. Działka tworzy małą oazę z gajem pomarańczowym. Oddalona od głównej ulicy wioski i otoczona innymi posesjami, do których prowadzi aleja.

Z myślą o sadzie i sąsiadach

Zachowanie tego sadu zdeterminowało cały projekt. Utrzymanie drzew oznaczało utrzymanie istniejącego budynku i kubatury. Przede wszystkim przeprowadzenie prac rekultywacyjnych i przekształceń. Zaakceptowano też fakt, że dwie elewacje nie będą miały okien, ponieważ budynek graniczy z sąsiednimi posesjami. W zachodniej elewacji zwróconej w stronę sadu otwarte jest 14-metrowe okno. Łączy wnętrze i zewnętrze w jeden element. W narożniku stykającym się z sąsiadami wstawiono dziedziniec, wpuszczając światło do najciemniejszych zakamarków domu. Przyjmując za granicę istniejącą kubaturę, części ogólnodostępne domu skondensowano na parterze, zajmując go w całości. Bardziej prywatne przestrzenie rozwijają się w obszarach piętra obok elewacji.

Recykling materiałów

Utrzymanie istniejących murów zmusiło również do zmierzenia się z pierwotnym śródziemnomorskim konstruktywnym wszechświatem, poprzedzającym uprzemysłowienie materiałów. W trakcie prac zachowano wszystkie znalezione materiały. Ponownie wykorzystano dachówki, kamienie zamieniono na parapety, drewnianą konstrukcję dachu przekształcono w taras zewnętrzny.

Aby zaprawa była kompatybilna, zastosowano pigmentowany tynk wapienny, opracowany przez lokalną firmę, która pracuje tylko z tego typu materiałem, stosując starodawne techniki, łącząc czyste wapno z pucolaną. W kontakcie z powietrzem powoli zamienia się w kamień. Aby wzmocnić ciężar konstrukcji, do tego materiału dodano naturalny czerwony pigment. Pozwoli konstrukcji na stopniowe starzenie się i zmianę odcienia bez konieczności malowania. Kolor domu zmienia się w zależności od poziomu wilgotności powietrza, przybierając niemal czarny odcień, gdy pada deszcz.

Aby podkreślić śródziemnomorski charakter domu, do ogrodu wprowadzono lustro wodne, w którym odbija się niebo, wyniesiony z ziemi czarny basen. W maju, kiedy w nocy pojawia się zapach drzewek pomarańczowych, zapach jest odurzający.

Lokalizacja: Setúbal, Portugalia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf

Fernando Guerra