Centrum edukacyjne FarmED

Timothy Tasker Architects Tim Crocker
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Firma Timothy Tasker Architects ukończyła centrum edukacji w zakresie zrównoważonego rolnictwa w Cotswolds, którego podstawą jest środowisko i regeneracja. FarmED w Honeydale edukuje społeczność na temat roli rolnictwa regeneracyjnego w walce ze zmianami klimatycznymi

Farma demonstracyjna

Klienci, właściciele i dyrektorzy, Ian i Celene Wilkinson, zwrócili się do Timothy Tasker Architects w 2018 roku. Klienci nabyli Honeydale Farm w 2013 roku od lokalnego rolnika, którego rodzina uprawiała ziemię od pokoleń. Rozszerzając swoją działalność w zakresie nasion, klienci byli coraz bardziej świadomi negatywnego wpływu upraw monotypowych, środków chemicznych. Dodatkowo zauważyli też problem obciążeń finansowych i regulacyjnych dla społeczności rolniczych na klimat, jakość gleby i naturalną różnorodność biologiczną rolnictwa w Wielkiej Brytanii. Centrum FarmED powstała jako farma demonstracyjna. Miała pokazać, w jaki sposób regeneracyjne techniki rolnicze mogą przeciwdziałać zmianom klimatycznym oraz edukować społeczność, rolników i organy zarządzające w zakresie zrównoważonych metod rolniczych.

Tradycyjne STODOŁY

Osiedle w kształcie litery U to trzy długie drewniane budynki przypominające STODOŁY, rozmieszczone wokół centralnego dziedzińca. Wzorowano się na tradycyjnych zagrodach z regionu Cotswolds. Budynki i dziedziniec rozplanowano, aby stworzyć harmonijne proporcje i naturalne centrum zabudowy, a ich orientacja i dwuspadowe dachy mają chronić centrum przed silnymi wiatrami doliny.

Duża jadalnia wraz z kuchnią gastronomiczną i centralnym kamiennym piecem do pizzy jest domem dla FarmEAT. To inicjatywa farmy mającej na celu edukację i zachęcanie do lokalnego, niskoemisyjnego jedzenia. Znajduje się tam również przestrzeń biurowa na antresoli. Najmniejszy z trzech budynków to sklep z nabiałem i traktorami, który znajduje się na dole dziedzińca graniczącego z FarmEAT i FarmED, centrum konferencyjno-edukacyjnym.

Większość FarmED to elastyczna przestrzeń eventowa i konferencyjna dla maksymalnie 500 uczestników. Posiada wszystkie niezbędne przestrzenie pomocnicze, w tym foyer, małą powierzchnię biurową, łazienki, salę konferencyjną i pomieszczenia bagażowe. Długie brukowane ścieżki zgrabnie wyrównane z głębokimi okapami łączą trzy budynki, które wychodzą na łąkę dzikich kwiatów na dziedzińcu.

Ochrona środowiska na pierwszym miejscu

Timothy Tasker Architects przyjęło podejście środowiskowe do projektu i również ściśle współpracowało z klientami, aby wykorzystać lokalne dane środowiskowe do kierowania projektem. Istniejące zrujnowane budynki zostały starannie rozebrane, a mury rozkruszone na miejscu w celu utworzenia twardych fundamentów. Konstrukcja stropu z belek i bloków umożliwia ponowne wykorzystanie tego wysokoenergetycznego komponentu i ma kluczowe znaczenie dla strategii termicznej. Hybrydowa konstrukcja każdego budynku wykorzystuje minimalną stalową ramę skręcaną śrubami. Większość konstrukcji podstawowej i drugorzędnej jest natomiast wykonana z lokalnej sosny. Architekci zaprojektowali konstrukcje w standardowych rozmiarach. Miało to umożliwić łatwy demontaż każdego z budynków, a materiały – w tym konstrukcję główną i drugorzędną oraz wiele wykończeń – do ponownego wykorzystania i dostosowania w przyszłych projektach budowlanych.

Ekologiczne rozwiązania

Budynki są bardzo wydajne, a emisja dwutlenku węgla została zredukowana dzięki zastosowaniu drewna. Zarówno do okładzin wewnętrznych, jak i zewnętrznych zastosowano lokalny modrzew pozyskiwany w sposób zrównoważony. Pozwoliło to zaoszczędzić około 15 ton węgla w porównaniu z typową konstrukcją murowaną i gipsową. Dzięki zastosowaniu izolacji z naturalnej wełny owczej zamiast wełny mineralnej udało się zaoszczędzić ponad 17 ton węgla. Dachy pokryte są cynkiem, który jest naturalnym, samonaprawiającym się materiałem, który w 95% pochodzi z recyklingu.

Powietrzne pompy ciepła zasilane przez lokalną tablicę słoneczną dostarczają ciepło do wszystkich trzech budynków. Jednocześnie ogrzewanie podłogowe wykorzystuje zalety odzysku ciepła niskiej jakości, który jest uzupełniany przez otwarty ogień umieszczony w centrum planu FarmED. Wentylacja pasywna pozwala na zasysanie różnych ilości powietrza przez przeszklone elewacje do automatycznie otwieranych paneli dachowych. Eliminuje to potrzebę stosowania energochłonnej klimatyzacji czy wentylacji mechanicznej. Kluczową strategią rozwoju jest efektywny recykling i oczyszczanie wód opadowych z dachów i otaczającego krajobrazu. Nowy staw trzcinowy oczyszcza wodę odpływową, która następnie spływa istniejącą groblą. Naturalny system ochrony przeciwpowodziowej.

Pomoc od miejscowych rzemieślników

Zwłaszcza lokalność i rzemiosło odegrały ważną rolę w budynkach Honeydale Farm. Na każdym etapie zatrudniani byli miejscowi rzemieślnicy, w tym kamieniarze i stolarze. Rzemiosło wyraża się w całym projekcie w zwężających się kamiennych kominach, ręcznie odlewanych szklanych cegłach i modrzewiowej okładzinie, które są indywidualnie cięte i mocowane. Od samego początku architektura i projektowanie były fundamentalne dla zasad FarmED. Klienci chcieli wykorzystać piękną, zrównoważoną architekturę, aby wzmocnić przesłanie farmy.

Lokalizacja: Cotswolds, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA