Clifton Hill

Murray Barker Lauren Bamford
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Po 30 latach spędzonych na przedmieściach Melbourne, gdzie wychowała swoje trzy córki, Fleur Glenn pragnęła zmiany. Jej okolica, pełna zieleni okolica zwana Clifton Hill, miała wiele do zaoferowania.. Jednak jej dom z czterema sypialniami był czymś więcej, niż potrzebowała i chciała. Pytanie brzmiało, gdzie się udać. Po rozważeniu opcji Fleur znalazła odpowiedź.

Na drugim końcu prostokątnej działki znajdował się bungalow z jedną sypialnią, który przez lata wynajmowała. Trochę zużyty, nadawał się do renowacji. Poznała już potencjalnego współpracownika: architekta Murraya Barkera, przyjaciela jej córki. „Widziałam zaprojektowane przez niego studio i renowację jego własnego małego bungalowu, a także zdjęcia domu, który zrobił dla przyjaciela na Bali” wyjaśnia Fleur. „Murray jest typem osoby, która naprawdę słucha i wiedziałam, że jest dla mnie dokładnie odpowiedni”. Barker spojrzał na zdjęcia, które zebrała Fleur, i zastanowił się nad listą życzeń dotyczącą bungalowu, który stał pod drzewami eukaliptusowymi. „Chciała mieć sypialnię na piętrze, taras na dachu oraz miejsce do pisania i czytania, które byłoby połączone ze sobą” mówi. „Cieszyła się, że pomieszczenia są skromne, ale dom musiał pomieścić gości lub rodzinę”.

Zbudowany w latach 80. bungalow nie był znaczący architektonicznie. Barker zaproponował nowe rozwiązanie. Zasugerował, że wyburzenie i odbudowa zapewni Fleur światło i wygodę, której szukała, bez utraty połączenia z ogrodem, którym cieszył się bungalow. Wyzwaniem było umiejscowienie nowej konstrukcji. Drzewa zmniejszyły przestrzeń do budowy. Zaproponował dwupiętrowy dom o powierzchni 110 metrów kwadratowych, który nieznacznie zwiększa pierwotną powierzchnię. „Chociaż na początku ustaliliśmy ogólny układ i kolejność ciągów komunikacyjnych, położenie drzew spowodowało, że plan stał się dość nieregularny na obu poziomach, z trudnymi kątami” .

Lokalizacja: Melbourne, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Murray Barker