Contemporary BARN House

Turner Road Architecture Amanda Aitken
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Projekt „współczesnej STODOŁY” z prostymi liniami i odważnymi okładzinami stworzono dla czteroosobowej rodziny w pięknym mieście Cambridge. Celem Contemporary BARN House
było zapewnienie funkcjonalnego domu rodzinnego, który stanowiłby deklarację w obrębie miejskiej dzielnicy, w której miał się znajdować.

Rodzina nie była przywiązana do żadnego konkretnego stylu projektowania, ale chciała nowoczesnego życia, jednocześnie dbając o to, aby zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna estetyka dobrze współgrała z lokalnym środowiskiem w stosunkowo tradycyjnym otoczeniu wiejskiego Cambridge. Mówiąc to, klient nadal chciał przesuwać granice projektowe i stworzyć wyróżniający się i niepowtarzalny dom rodzinny. Bazując na wiejskich fundamentach Cambridge, architekci wpadli na główny pomysł Contemporary BARN House, mocnej, wysokiej i odważnej konstrukcji ze stromymi spadzistymi dachami. Wiele z tych struktur, w uproszczonej formie, można było znaleźć na okolicznych obszarach wiejskich, więc przeniesienie ich do miejskiego otoczenia miało nie tylko uderzać estetycznie, ale także zapewnić połączenie z dzielnicą.

Przestrzenny kwartet Contemporary BARN House

Stworzono projekt z 4 określonymi obszarami. Główny obszar mieszkalny biegnie równolegle do drogi i przyciąga przechodniów, a także zapewnia prywatność w strefie rozrywki na świeżym powietrzu na północnym wschodzie. Skrzydło sypialni wychodzi na północ z widokiem na tylne podwórko z dużymi przeszkleniami łączącymi mieszkańców z przestrzenią. Garaż znajduje się na południu i wspiera przytulną przestrzeń poddasza ze stromymi skośnymi sufitami.

Zachowanie odstępów od granic i przesunięcie planu piętra w stronę witryny zapewniło minimalne problemy z widokiem i prywatnością zarówno dla naszych klientów, jak i sąsiadów, a jednocześnie zapewniło ciekawe przestrzenie do kształtowania krajobrazu i obszarów usługowych. Wybrano stalowe pokrycie jako współczesne podejście do tradycyjnych okładzin z desek i łat, a rąbki stojące zostały skrupulatnie wyrównane od dachu do ściany, aby zapewnić ciągłość bez szwu. Piękne pionowe deskowanie z cedru stanowi uderzający kontrast dla Contemporary BARN House.

Detale

We wnętrzu klient chciał skandynawskiego klimatu z wyniosłymi, jasnymi przestrzeniami i wykorzystaniem drewnianych elementów wyposażenia. Wolnostojąca kuchnia z czarnym drewnianym fornirem, która znajduje się pomiędzy jadalnią a częścią wypoczynkową, stanowi odważną deklarację. Spiralne kanały ze stali malowanej proszkowo ukrywają rury okapu i dodają dodatkowych szczegółów.

W całym projekcie zastosowano zasady zrównoważonego rozwoju: fotowoltaiczny system słoneczny o mocy 3 kW dostarcza energię elektryczną, poziom izolacji przekracza wymagania norm o 20%, zysk nasłonecznienia jest kontrolowany przez staranne rozmieszczenie przeszkleń, a wysokie żaluzje zapewniają doskonałą wentylację pasywną. Woda ogrodowa, do prania i toaletowa jest również dostarczana przez zbiornik na wodę o pojemności 25 000 litrów, zbierający wodę na dachu.

Lokalizacja: Cambridge, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA