Contemporary Stone Farmhouse

Carney Logan Burke Architects
Partnerzy

O inspiracji

Ten dom, zaprojektowany przez firmę Carney Logan Burke Architects, znajduje się na słabo zaludnionym obszarze Wyoming i odzwierciedla wpływ dwóch bardzo różnych typów otoczenia.Przez działkę przebiega bowiem linia graniczna między otwartymi polami i gęstym lasem. Z tego względu architektura domu wzoruje się na dwóch stylach, które są typowe dla tak różnych terenów. W rezultacie budynek jest połączeniem alpejskiej chaty z domem spotykanym na terenach Wielkich Równin, choć oba style są mocno zmodernizowane. W tym przypadku różne wpływy umiejętnie zostały połączone, tworząc spójny, rodzinny dom.

Dom został zaprojektowany w trzech różnych częściach, z których każda ma swój własny dach i jest oddzielona od części sąsiedniej z pomocą niskiego, zamkniętego przejścia. Główne przestrzenie dzienne oraz sypialnie dzieci znajdują się w większym elemencie centralnym, a garaż i sypialnia główna właścicieli tworzą osobne elementy, ułożone na skrzydłach głównego budynku. Działka, na której powstał dom, ma kilka strumieni połączonych z pobliską rzeką. Wszystkie one zostały pięknie połączone z całym projektem, tworząc niezwykły ogród z mostkami i naturalnie rosnącymi tu kwiatami. Wnętrze jest jasne i otwarte, co zwiększa ilość naturalnego światła i powiększa przestrzeń ograniczoną miejscami przez ściany budynku.

Dom jest bez wątpienia nowoczesny, ale opiera się na mocno konwencjonalnych założeniach. Stojąc na pograniczu pól i lasów, łączy on umiejętnie stylistykę chaty myśliwskiej z wiejskim domem. Kamienne ściany i drewniane belki sugerują schronienie w lesie, podczas gdy przyniszczone drewniane deski nawiązują do miejscowych stodół. Jedną z unikatowych cech tej rezydencji jest częściowo oddzielona sypialnia główna, która znajduje się w jednopiętrowej części budynku, połączonej z główną częścią domu niskim przejściem. Dach sypialni jest ułożony prostopadle względem domu, przez co jeszcze bardziej odróżnia się od głównego elementu.

Ścieżki prowadzące do domu z różnych stron są zaaranżowane w sposób niezwykle przemyślany. Każda z głównych dróg jest uniesiona i wykonana z różnych materiałów, aby pasowała do miejsca, przez które przebiega. Piękny ogród wykorzystuje naturalnie rosnącą tu roślinność i tutejsze strumyki. Ogród i kształt budynku miejscami podkreślają zbocze działki, a chwilami znajdują się w jednym poziomie.

Podziwiaj naszą galerię na Pinterest oraz poczytaj aktualności na Facebook

 

Architekt i zdjęciaj: Carney Logan Burke Architects

 

 

 

Tekst: nowoczesna STODOŁA