Cornwall Cottage

Architecture Office Nick Dearden
Partnerzy

O inspiracji

Architekci przekształcili zabytkowy domek we współczesną kornwalijską kryjówkę. Studio odrestaurowało i rozbudowało dom z początku XIX wieku we wsi Golant nad rzeką Fowey, odkrywając warstwy późniejszych dodatków, aby odsłonić oryginalne piękno i zapomniane detale. Domek leży na szczycie zbocza, gdzie na południe rozciąga się ogród z widokiem na uroczą wioskę. Sam domek to dwukondygnacyjny kornwalijski budynek z przylegającym aneksem od zachodniej elewacji. Budynek przeszedł szereg adaptacji i rozbudów, w wyniku których uzyskano chaotyczną konfigurację. Wymagała ona nowego, spójnego połączenia.

Studio architektoniczne zadbało o uhonorowanie historycznej tkanki i oryginalnego charakteru kameralnej chaty, wzmacniając poczucie czasu i miejsca. Istniejące cechy, takie jak asymetryczne otwory i nierówne powierzchnie ścian, zachowane w celu podkreślenia bogatej patyny domu. Ściśle współpracując z konsultantami ds. konserwacji proces transformacji rozpoczął się od usunięcia warstw gnijącego sufitu, ścian i podłóg. Lokalny kornwalijski łupek pokrywa dom, mocując go na swoim miejscu. Fasadę pozbawiono farby, a ściany z kamienia gruzowego ponownie spoinowano wapnem. Odbudowano zawalone kominy.Wewnątrz oddychający, trójwarstwowy tynk wapienny przywraca domek do solidnego stanu sprzed lat sześćdziesiątych, podkreślając delikatne różnice na ścianach. Odrestaurowano oryginalne XIX-wieczne okna przednie, a drewniane okna z podwójnymi szybami zastąpiły tylne otwory z lat 60. XX wieku. Dom zawiera obecnie trzy sypialnie, gabinet, dwie łazienki, salon i przytulny pokój wykończony w ziemistych odcieniach złamanej bieli, zieleni i różu, aby stworzyć spokojną atmosferę.

Interwencja architektoniczna obejmowała rozbiórkę dobudówki z lat 60. XX wieku. Wwcześniej mieściła się w niej mała kuchnia, wiata i bunkier na węgiel. Nową dobudowę zaprojektowano tak, aby zapewnić obszerną przestrzeń kuchenną i jadalną z przyległym zadaszonym portykiem wejściowym, niezbędną dla współczesnego życia rodzinnego. Kuchnia i jadalnia na otwartym planie znajdują się pod odsłoniętymi belkami stropowymi, co odzwierciedla styl sufitu oryginalnego domku.

Lokalizacja: Golant, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA