Croft 3

fardaa David Barbour
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Zrujnowaną bazaltową STODOŁĘ przekształcono w restaurację przez londyńską firmę fardaa, zapewniając cenne zasoby społeczności nadbrzeżnej. Croft 3 to pierwszy ukończony projekt fardaa, który ucieleśnia podejście studia do miejsca, oszczędność środków oraz odpowiedzialność społeczną i środowiskową.

Szkocka kuchnia dla społeczeństwa

Croft 3 znajduje się w nadmorskim miejscu na wyspie Mull. Odległe szkockie wyspy charakteryzują się zwartymi społecznościami wspieranymi przez turystykę i rolnictwo na małą skalę znane jako Crofting. Klientka, Jeanette Cutlack, kupiła nieużywany Croft na południu wyspy w 2019 roku, aby rozbudować swoją restaurację, która wcześniej działała w domowej kuchni. Restauracja zaopatruje się w mięso i ryby z wyspy i produkuje jedyne na wyspie haggis dostępne na rynku.

Nowe życie STODOŁY

Położony na pochyłym terenie projekt wykorzystał zniszczoną kamienną STODOŁĘ jako jadalnię. Połączono ją z nowym, wyłożonym drewnem przedłużeniem mieszczącym foyer oraz kuchnię. Croft 3 definiują dwie przesunięte bryły, które odzwierciedlają bliźniacze wzgórza Ulva po drugiej stronie zatoki. Kontrastujące ze sobą szczyty – jeden z kamienia, drugi z drewna – nawiązują do miejscowego języka i oferują mocny profil niezależnie od kierunku podejścia.

Istniejącą konstrukcję odrestaurowano przy użyciu zaprawy wapiennej i bazaltu odzyskanego z pierwotnej konstrukcji kamiennej. Nad głową odsłonięty drewniany sufit z sosnowych krokwi i sklejki dodaje ciepła wysokiej, otwartej przestrzeni. Mocno izolowana w celu zmniejszenia strat ciepła, gruba powłoka budynku jest przerywana istniejącymi i nowymi otworami. Okna i drzwi osadzono głęboko w ścianie dla oryginalnych otworów.

Surowe wnętrze

Wnętrza Croft 3 definiują proste, surowe materiały. W jadalni podłogi z białego jesionu uzupełniają łososiowe odcienie surowego tynku na ścianach. Stanowią one niedrogie teksturowane tło jadalni, które przyciąga światło i zmienia się w ciągu dnia. Białe listwy przypodłogowe i obramowania drzwi kontrastują ze zróżnicowanymi odcieniami. Zapewniają też solidne powierzchnie w obszarach o dużym natężeniu ruchu. Jadalnia jest wyposażona w odnowione francuskie krzesła kawiarniane i ławy piwowarskie oraz długie, wspólne stoły jadalne wykonane na wyspie z pojedynczej daglezji.

Fardaa zaprojektował Croft 3, aby uwydatnić wspaniałą scenerię. Czerpali wskazówki z blisko powiązanych brył tradycyjnych gospodarstw na wyspach, jednocześnie otwierając wnętrze na spektakularne odległe widoki.

Lokalizacja: Mull, Szkocja
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt