Fot. Vlad Pătru | Arch. Modul 28

Renowacjaplebanii

Rumuńskie studio Modul 28 rozbudowało plebanię kościoła w Transylwanii, przekształcając ją w pensjonat, który „równoważy konserwację z innowacją”.

Budynek położony we wsi Curciu odnowiono w ramach inicjatywy prowadzonej przez Fundację Kościołów Warownych. Jej celem jest zachowanie dużej liczby kościołów warownych z okresu od XIII do XVI wieku w regionie. Zamiast przekształcać te miejsca w muzea, program ma na celu wprowadzenie „współczesnych funkcji”, które ponownie zintegrują je z otaczającymi je społecznościami. W tym miejscu pracownia przekształciła przylegającą plebanię i kaplicę w pensjonat. Duży kościół w centrum obiektu pozostaje otwarty dla publiczności.

Fot. Vlad Pătru | Arch. Modul 28

„Inicjatywa opiera się na przekonaniu, że przekształcanie zabytkowych budynków w muzea nie służy ich długoterminowemu dobru. Szczególnie w przypadku obiektów o drugorzędnym znaczeniu, takich jak oficyny” powiedziała architekt Andra Nicoleanu. „Proces projektowania tego projektu mógłby charakteryzować się skrupulatnym podejściem, które równoważy konserwację z innowacjami, czerpiąc inspirację z kontekstu historycznego i architektonicznego obiektu”.

Fot. Vlad Pătru | Arch. Modul 28

W istniejącej plebanii dokonano szeregu minimalnych zmian, tworząc przestrzeń dla dwuosobowej sypialni obok kuchni i jadalni. Wystająca poza ścianę graniczną terenu wielokątna absyda dawnej kaplicy mieści obecnie główną część mieszkalną. Trzy gotyckie okna otaczające tę przestrzeń odrestaurowano za pomocą metalowych ram. Starą plebanię ponownie otynkowano. Jej drzwi i okiennice ozdobiono jasnym drewnem, co kontrastuje z surową, murowaną fasadą kaplicy i wieży bramnej.