Cut Out House

Fougeron Architecture Joe Fletcher
Partnerzy

O inspiracji

Cut Out House to całkowicie przebudowany wiktoriański dom o powierzchni 232 metrów kwadratowych z trzema sypialniami, zbudowany ponad sto lat temu i niezmieniony od lat dwudziestych XX wieku. Aby stworzyć nowoczesny dom, konieczna była całkowita reorganizacja istniejącej struktury wnętrza. Odwrócono pierwotny przebieg, zamieniając tył terenu w główną część dzienną.

Każde piętro jest przebite trzema szczelinami, dzięki czemu dom łączy się pionowo, a nie poziomo. Tradycyjne wiktoriańskie domy są często słabo oświetlone i oddzielają piętra od pięter, ale dzięki zawieszeniu podłóg w całym wyciętym domu panuje jasność i płynność.

Na tej wyjątkowo wąskiej i małej działce (20x8m) orientacja słoneczna i naturalne rozproszenie światła były najważniejsze, aby dom był ciepły i otwarty. Aby zmaksymalizować niewielką powierzchnię domu, na parterze wykonano wykop w tylnej dobudówce. Tylna fasada, nachylona pod kątem 9 stopni, zbudowana jest z niestandardowej ramy stalowej przeszklonej ze szkłem izolowanym. Kąt ponad dwoma piętrami – pochylona fasada – maksymalizuje przestrzeń i powierzchnię domu.

Aby ożywić wnętrza wykorzystano kolor i różne faktury. Wszystkie szafki w szczelinie są pomalowane na różne odcienie niebieskiego, od jasnego do ciemnego, podkreślając przejście od góry do dołu. Poprzez zmianę koncepcji całej przestrzeni i odwrócenie orientacji programowej domu, tradycyjny dom zostaje wymyślony na nowo.

Lokalizacja: San Francisco, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA