Fot. Dave Olsen Photography | Arch. CAAHT Studio Architects

Wakacyjne domkipośród sosen

Projekt o nazwie “Matarangi Cabins” to nowy, wakacyjny dom, który składa się z dwóch prostych domków z dwuspadowym dachem. Dom stoi na uroczej działce na półwyspie Coromandel w Nowej Zelandii.

Fot. Dave Olsen Photography | Arch. CAAHT Studio Architects

Budynki zaprojektowano w taki sposób, by mogły powstać na polanie w otoczeniu drzew sosnowych. Działka znajduje się tuż przy plaży, a drzewa tworzą formę naturalnej osłony. Dwa budynki połączono centralnym tarasem, który stanowi zewnętrzne, osłonięte przejście. Dzięki temu taras może być komfortowo użytkowany zarówno w czasie gorącego lata, jak i podczas zimowych miesięcy. Dwa kolejne tarasy zamykają zewnętrzne krawędzie domków, przedłużając wnętrza nowoczesnych stodół na teren działki. Po bokach i na północnych krańcach budynków znajdują się duże przeszklenia, które można otworzyć, by zapewnić wnętrzu przyjemny przepływ powietrza. Takie otwarcia zwiększają także możliwości komunikacyjne budynków, pozwalając swobodnie przechodzić z powierzchni zamkniętych na powierzchnie otwarte. Fakt, że w projekcie celowo pominięto „drzwi frontowe” wzmacnia nieformalny, wakacyjny charakter budynków.

Fot. Dave Olsen Photography | Arch. CAAHT Studio Architects

W domku usytuowanym po stronie wschodniej mieści się salon, jadalnia, kuchnia oraz sypialnia główna. W drugim domku, po stronie wschodniej, znajduje się sypialnia dla gości oraz pokój z piętrowymi łóżkami. Osłonięty taras centralny wyposażony jest w przesuwne ekrany, które chronią to miejsce przed dominującym w tym regionie południowo-zachodnim wiatrem. Stanowią też idealną osłonę na chłodniejsze wieczory, kiedy mieszkańcy chcą wygodnie posiedzieć przy dużym kominku. Dodatkowe funkcje użytkowe pełni sąsiadujący z domkami budynek, w którym urządzono też zewnętrzny prysznic, przydatny po powrocie z plaży.

Fot. Dave Olsen Photography | Arch. CAAHT Studio Architects

Chatki Matarangu mają prostą formę i konstrukcję, podobną geometrię oraz ciemną, cedrową elewację i dachy. Ich geometryczne formy mają zdecydowany charakter, ale doskonale pasują do swego zielonego otoczenia.