Czeska nowoczesna STODOŁA

Jan Vrabec
Partnerzy

O inspiracji

nowoczesna STODOŁA w miejscowości Neveklov w Republice Czeskiej bazuje na podstawowej, archetypowej formie domu rodzinnego z dachem dwuspadowym. Patrząc na niego z pewnej perspektywy, widzimy jednak dwa budynki z takim samym stopniem nachylenia dachu, choć płaszczyzny znajdują się na innej wysokości. Obydwa elementy łączy przeszklone przejście.

Głównym motywem tego projektu było połączenie wnętrza z otoczeniem domu, dzięki dużym oknom i tarasom. W ten sposób przestrzenie wewnętrzne zyskały wrażenie przestronności, tym bardziej, że środek domu miejscami otwarty jest aż do dachu i w wielu miejscach można wyjrzeć na duży ogród.

Paleta kolorów jest minimalistyczna – dom jest czarny z zewnątrz i głównie biały w środku. Inspiracją dla takiego zestawienia barw była Skandynawia. Kolor do wnętrz wprowadzają różne detale i meble, a ciepłą atmosferę tworzy kominek oraz szereg starannie dobranych akcesoriów.Dom stoi w sadzie, więc projekt integruje wnętrza z ogrodem i przyrodą. Architekci celowo wprowadzili „niedoskonałe piękno”, stosując deski, które z czasem będą się pięknie starzeć, drewniane tarasy zyskają srebrne odcienie, a trawa i kwiaty będą rosły na dziko, łącząc się w jedną, spójną, organiczną całość.

Dom ma drewnianą, szkieletową konstrukcję. Ściany oraz pochyły dach wykonano techniką japońską, przykrywając je ręcznie przypalanymi deskami modrzewiowymi. Aby podkreślić minimalistyczny wygląd budynku, architekci zaprojektowali też ukryty system rynien. We wnętrzu zastosowano białe deski połączone z wewnętrznymi podziałami z regipsu. Podłoga wykonana jest na bazie cementu, który pojawia się także na ścianach w łazienkach.

Wszystkie meble zostały zaprojektowane przez architektów i łączą one białe, lakierowane płyty MDF z naturalnie olejowanym dębem. Maleńkie detale w kolorze czarnym wprowadzają nieco kontrastu. Również w łazienkach pojawiają się czarne, matowe akcesoria.

Powierzchnia: 440 m2
Lokalizacja: Neveklov, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf