Dachy solarne, które zaskakują kolorem

SunRoof

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Niedawno zakończony projekt osiedla Monolit pod Gdańskiem stał się dowodem na to, że innowacje w dziedzinie zrównoważonej architektury nie mają granic. To tutaj bryły budynków zwieńczone są pierwszymi szarymi dachami solarnymi, łącząc awangardowy design z troską o naturę. Ale to dopiero początek nowych możliwości, jakie SunRoof oferuje architektom, by mogli projektować bez kompromisów.

Choć czarne dachy solarne coraz mocniej wpisują się w nasz krajobraz, SunRoof pokazuje, że można iść dalej. Czy to szarość, czerwień, biel czy inny kolor – w każdym z nich może wykonać nowoczesny dach fotowoltaiczny. Ta technologia przyszłości pozwala tworzyć unikalne, zgodne z założeniami projekty. Nie narzuca ograniczeń w projektowaniu i sprzyja budowaniu domów efektywnych energetycznie, służących mieszkańcom i środowisku.

Szare dachy ze słoneczną mocą

Wiodącą inwestycją, która zwiastuje nową erę w obszarze ekologicznego budownictwa jest oryginalne osiedle Monolit w Straszynie pod Gdańskiem. Składa się z 8 rezydencji o niepowtarzalnej architekturze, inspirowanej ogromnymi głazami narzutowymi pozostawionymi przez epokę lodowcową, znanymi jako monolity. Zgodnie z wizją architekta Pawła Lisa, budynki pokryte są kamiennymi dachami zintegrowanymi z modułami fotowoltaicznymi w kolorze naturalnego kamienia. Nie tylko zapewniają spójną formę oraz wyjątkowy charakter, ale również zamieniają domy w źródła czystej energii elektrycznej.

„Projektowałem osiedle Monolit jako miejsce unikatowe, które przyciąga innowacyjną architekturą i jednocześnie bazuje na rozwiązaniach chroniących środowisko naturalne. Miejsce, które tworzy przestrzeń funkcjonalną i zarazem przyjazną dla mieszkańców. SunRoof dał mi możliwość zrealizowania moich założeń w sposób, który jeszcze niedawno wydawał się nieosiągalny” – mówi arch. Paweł Lis.

Szare dachy solarne zostały specjalnie zaprojektowane i wykonane tak, by harmonizowały z nowatorską, komfortową i proekologiczną ideą osiedla. Produkowana przez nie czysta energia zasila urządzenia elektryczne w domach, a każdy z budynków wyposażony jest w prywatną stację ładowania samochodów elektrycznych.

W odpowiedzi na wyzwania

Jak widać, kolorowe dachy solarne idealnie pasują do futurystycznych i nietuzinkowych realizacji. Jednak sprawdzą się też w bardziej klasycznym budownictwie. Nie zawsze bowiem dach zintegrowany z czarnymi modułami fotowoltaicznymi wpisuje się w koncepcję architektoniczną, spełnia oczekiwania inwestora czy wymogi planu zagospodarowania przestrzennego. W takiej sytuacji SunRoof dostarcza wysokiej jakości, trwały i bezpieczny system dachowy 2w1 dopasowany wizualnie do bryły budynku.

Jak podkreśla Martyn Szczepankowski, współzałożyciel i Head of CEE SunRoof, „technologia dachów solarnych 2w1 ma wspierać w tworzeniu przyszłościowych domów, osiedli i miast, w których energia ze słońca jest integralną częścią codziennego życia mieszkańców.”

Możliwość wykonania pokrycia SunRoof w dowolnym kolorze wybranym przez inwestora czy projektanta pomoże też wdrażać zintegrowane rozwiązania fotowoltaiczne w obiektach zabytkowych, objętych ochroną konserwatora czy innych budynkach, które muszą spełniać wymagania konkretnej stylistyki.

Dach SunRoof: kto powiedział, że musi być czarny?

Bez wątpienia czarny dach stał się symbolem ponadczasowej elegancji. Jednak z SunRoof można też wprowadzać bardziej śmiałe akcenty w nowoczesnych projektach, nie rezygnując z ich zalet ekologicznych. Przykładem jest dach solarny w energetycznym kolorze terracotta, inspirowany barwą czerwonej glinki. Znakomicie komponuje się z naturalnymi materiałami i stanowi efektowne zwieńczenie budynku, jednocześnie wpisując się w podmiejską czy też miejską zabudowę.

Natomiast białe dachy solarne doskonale oddają estetyczny minimalizm. Pozwalają zachować spójność formy, uzupełniając bryłę domu bez dominowania nad nią. Wszystko to z naciskiem na funkcjonalność, zrównoważoną energię i jakość klasy premium.

Partner

SunRoof