Architekt
HyperspaceFotograf
Simon KennedyLokalizacja
Tring, Anglia
Mikro dom z myślą o naturze
W brytyjskim Hertfordshire powstało wyjątkowe studio pracownicze, które łączy minimalistyczną architekturę z troską o środowisko naturalne. Hyperspace Studio przekształciło stary garaż podmiejski w projekt o nazwie „Dark Matter Home Studio” – niewielką, lecz inspirującą przestrzeń o powierzchni 35 m². To wyjątkowe miejsce powstało z myślą o pracy w zgodzie z naturą i w duchu zrównoważonego rozwoju. Choć jego bryła odbiega od klasycznych rozwiązań, z powodzeniem wpisuje się w estetykę, jaką reprezentuje nowoczesna stodoła.
Projektanci postawili na prosty plan prostokąta z jednym ściętym narożnikiem, który tworzy charakterystyczne wejście do budynku. Fasada wykonana została z 850 łusek z czernionego drewna w technice shou sugi ban. Dzięki nieregularnej strukturze drewna każda z elewacyjnych „łusek” jest niepowtarzalna, a całość tworzy efektowne, niemal tekstylne wykończenie. Co więcej, elewacja została zaprojektowana tak, by wspierać lokalną bioróżnorodność – szczeliny między deskami działają jak hotel dla owadów, wspomagając życie ekosystemu ogrodu.
Wnętrze mocno kontrastuje z ciemną bryłą zewnętrzną – dominuje tu jasna sklejka topolowa oraz białe olejowane drewno. Dwa perforowane świetliki umieszczone w dachu wpuszczają naturalne światło i tworzą efekt „leśnego światła”, przypominający słońce przesączające się przez liście drzew. Okna typu weranda dają możliwość relaksu, pracy lub kontemplacji.
Studio zostało zaprojektowane z myślą o minimalnym śladzie węglowym. Aż 95% pierwotnej konstrukcji budynku zostało ponownie wykorzystane. Ograniczono też do minimum użycie betonu i stali – wykorzystano zaledwie jedną stalową płytę i mniej niż metr kwadratowy betonu. Ponadto większość materiałów pochodziła z lokalnych źródeł w promieniu 15 kilometrów. To przykład realnego zastosowania zasad gospodarki cyrkularnej w architekturze.
Dark Matter Home Studio to idealny przykład nowoczesnej stodoły – kameralnej, energooszczędnej, wykonanej z naturalnych materiałów i funkcjonującej w harmonii z otoczeniem. Projekt ten nie tylko odpowiada na potrzeby współczesnych użytkowników, ale również stanowi wzór świadomego projektowania z poszanowaniem natury.