Dark Matter Home Studio

Hyperspace Simon Kennedy
Kategorie: Domy 35-70 m2
Partnerzy

O inspiracji

Hyperspace Studio przekształciło stary podmiejski garaż w przestrzeń studyjną, działającą w zgodzie z naturą. Zlokalizowane w Hertfordshire w Wielkiej Brytanii biuro oferuje spokojne i przestronne środowisko do pracy. Gwarantowane skupienie obok wyrafinowanych form architektonicznych.

Istota Dark Matter Home Studio

Wytyczne dotyczące studia o powierzchni 35 metrów kwadratowych obejmowały potrzebę zaprojektowania miejsca uzupełniającego pracę wirtualną. Dark Matter Home Studio ma prosty prostokątny plan. Urozmaicenie bryły stanowi jeden wycięty róg w celu utworzenia wejścia. Dodatkowo werandy okienne posiadają dwojakie zastosowanie – można w nich usiąść i pracować (…lub kontemplować). Poza tym poprzez przeszklenia naturalne światło wypełnia wnętrze, zarazem tworząc połączenie z naturą. Fasada studia, trafnie nazwana „Dark Matter”, ma nastrojową, przypominającą gobelin elewację. 850 „łusek” wykonanych ze zwęglonego drewna zapewnia każdemu kwadratowi elewacji różnorodne subtelne wzory. Szczeliny między ściętymi łuskami mają na celu wspieranie różnorodności biologicznej w ogrodzie. Co godne uwagi, działają one jako gigantyczny „hotel dla owadów”, gdzie owady mogą hibernować.

Jasne i ciepłe wnętrze Dark Matter Home Studio kontrastuje z czarną elewacją. Krokwie z białego olejowanego drewna i panele z jasnej sklejki topolowej tworzą spokojną przestrzeń. Aby stworzyć wrażenie przeniesienia natury do wnętrza, z dachu zwisają dwa „świetliste kominy” z perforowanym wzorem. Naśladuje on „cętkowane” światło słoneczne, które delikatnie przepływa przez korony drzew.

W wierności środowisku

Stworzenie zrównoważonego projektu było ważne zarówno dla klienta, jak i architekta. W związku z tym stworzono domowe studio o minimalnym śladzie węglowym i doskonałych właściwościach zatrzymywania ciepła. Imponujące 95% początkowej konstrukcji jest ponownie wykorzystywane w ostatecznym projekcie. W tym stalowe nadproża, elementy konstrukcyjne i belki dachowe, co ogranicza ilość odpadów wysyłanych na składowiska. Aby zredukować emisję węgla, większość materiałów zakupiono w promieniu 15 kilometrów. Wykorzystanie stali i betonu ograniczono do minimum, stosując tylko jedną stalową płytę czołową i mniej niż metr kwadratowy betonu. Ostrożny demontaż oryginalnej drewnianej konstrukcji dachu pozwolił na ponowne wykorzystanie 100% materiału, zarówno w nowym studiu ogrodniczym, jak i innym projekcie Hyper_, pozostając wiernym zasadom gospodarki o obiegu zamkniętym, na których założono studio.

Lokalizacja: Tring, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt