Das Berghaus

Rainer Huchler Dietmar Walser
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Ciężka elewacja to znak rozpoznawczy ponadczasowego Das Berghaus z dużym garażem i małą piwnicą. Surowy, trwały materiał, który prawie się nie zmienia, prawie jak skała, wydawał się architektowi, Rainerowi Huchlerowi, odpowiedni. Przekonał klientów do wykorzystania betonu jako materiału budowlanego na zewnętrzną powłokę. Kamieniołom oddalony o zaledwie kilka kilometrów dostarczył niezbędnego kruszywa. Nadał domowi dzisiejszy charakterystyczny charakter: łamany, ciemnoszarozielony.

Do budynku wchodzi się centralnie. Drzwi wcięto głęboko w gładki betonowy, parterowy budynek wejściowy. Boczne wejście prowadzi przez garaż i śluzę gruntową. Ściana z czarnej stali i szkła, w którą wkomponowany jest również podstawowy piec z kredensem, oddziela salon, jadalnię i kuchnię ze spiżarnią. Przeszklenia sięgające od podłogi do sufitu otwierają się na południe i na częściowo zadaszony taras od frontu.

Fasada ma ściśle określoną strukturę. Wąskie, pionowe szczeliny światła przebijają się przez skrzydło gościnne i biurowe, a taras całkowicie się otwiera. Wieloboczna betonowa kratownica zapewnia grę światła i cienia na drewnianej podłodze. Efektowny wzór powtarza się również na suficie w salonie, gdzie zapewnia dobrą akustykę. Sypialnie oraz łazienki dzieci i rodziców znajdują się na piętrze, a okrągła kopuła dachu oświetla garderobę.

Lokalizacja: Austria
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Dietmar Walser