Das Glashaus

Sigurd Larsen Michael Romstöck
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

„Das Glashaus” to posiadłość w niemieckim powiecie Uckermark, na północ od Berlina. Architekt zaprojektował ją z myślą o małej rodzinie z dużą ilością gości. Dom oferuje możliwość spędzenia czasu na wsi i cieszenia się pobliskimi polami, lasami i jeziorami.

Dom ma prosty plan piętra z zakrzywioną ścianą, która zapewnia prywatność od strony drogi. Wszystkie pokoje wychodzą na otwarty krajobraz od zachodu i mają dostęp do dużego zadaszonego tarasu. Łóżka ustawiono wzdłuż fasady, dzięki czemu można do nich wejść również bezpośrednio z tarasu. Takie samo wejście zastosowano w łazience. Kiedy rząd szklanych drzwi jest otwarty, sypialnie i łazienka przypominają wnęki wzdłuż zadaszonego tarasu. W bryle z betonowych cegieł wbudowano schody i blok kuchenny. Razem obramowują główną przestrzeń mieszkalną. Zakrzywiona kamienna ściana jest cofnięta w kierunku wschodnim, tworząc mały dziedziniec, w którym pierwsze promienie porannego słońca są chronione przed wiatrem.

Największy zachwyt wzbudza konstrukcja dachu, która tworzy szklarnię na pierwszym piętrze. W kierunku zachodnim cała powierzchnia dachu jest przeszklona, dzięki czemu widok na zieloną dolinę i zachód słońca można podziwiać od wewnątrz. Wschodnią połać dachu pokryto poliwęglanem, który tworzy grę światła i zmieniających się kolorów, gdy słońce przesuwa się po domu. „Każdy dzień to nowe doświadczenie.” – mówi architekt.

W ciepłych porach roku przestrzeń wewnętrzna i zewnętrzna zrastają się ze sobą dzięki licznym otworom w fasadzie ogrodu. Wnętrze posiadłości wydaje się łączyć z ogrodem wyznaczonym przez zakrzywioną ścianę domu i żywopłotem. Zimą ocieplona, parterowa STODOŁA staje się przytulnym i kameralnym miejscem, w którym można się wyciszyć i podziwiać krajobraz przez panoramiczne okna.

Lokalizacja: Uckermark, Niemcy
Tekst: nowoczesna STODOŁA