Fot. Rob van Esch | Arch. KHV Architecten

Spektakularna przebudowagospodarstwa rolnego

Ta wyjątkowa działka w Leemculehof w Dalfsen, położona w malowniczej części Holandii, ma rolnicze korzenie. Do niedawna mieściła się tu ferma trzody chlewnej, jednak przeszła niezwykłą metamorfozę. Obecnie to wiejskie środowisko mieszkalne, w którym powstały trzy wille – każda unikalna, ale dzieląca wspólny cel: połączenie naturalnego krajobrazu z nowoczesną architekturą. Głównym założeniem inwestora była budowa nowoczesnej stodoły o solidnej, wiejskiej atmosferze. Jednak zgodnie z planem jakości wizualnej, wymagano również czystych linii i minimalistycznego stylu.

Fot. Rob van Esch | Arch. KHV Architecten

Te dwie pozornie sprzeczne idee zostały harmonijnie połączone przez Gerbena ter Horsta z pracowni KHV Architecten, tworząc projekt, który doskonale wpisuje się w wiejski krajobraz i spełnia wymogi nowoczesnego designu. Fasada frontowa nowoczesnej stodoły skupia się na dziedzińcu i wejściu głównym, stanowiąc reprezentatywny punkt kontaktu ze światem zewnętrznym. Cegła płynnie przechodzi w płaski dach pokryty dachówką, tworząc elegancką, czystą linię – jak tarcza, chroniąca prywatną przestrzeń domowników. Z kolei boczna elewacja, z dębowymi kratownicami i czarnym drewnianym wykończeniem, subtelnie wprowadza w klimat wnętrza.

Fot. Rob van Esch | Arch. KHV Architecten

Tylna część budynku otwiera się na panoramiczny krajobraz Dalfsen, oferując pełne połączenie z naturą. Obfitość przeszkleń, otwarty okap, a także solidne drewniane więźby dachowe i weranda tworzą płynne przejście między wnętrzem a zewnętrzem. Przestrzenie mieszkalne są jasne, przestronne i zaprojektowane z myślą o maksymalnym komforcie użytkowników. Wnętrze nowoczesnej stodoły zostało precyzyjnie zaplanowane. Salon z kominkiem i niestandardowym podziałem szaf oddziela funkcjonalnie różne strefy.

Fot. Rob van Esch | Arch. KHV Architecten

Tuż obok znajduje się gabinet z panoramicznym widokiem, a także główna sypialnia z bezpośrednim dostępem do ogrodu. Przylegają do niej garderoba, łazienka i sauna, tworząc kompletne prywatne zaplecze. Na piętrze zlokalizowano trzy kolejne sypialnie, gabinet oraz bibliotekę. Architektonicznie dom składa się z dwóch zazębiających się brył, co przełamuje długość budynku i nadaje mu dynamiczny, ale harmonijny charakter. Na styku tych brył od strony ogrodu powstało zadaszone miejsce na werandę – idealne do odpoczynku z widokiem na naturę.