Dawne kościoły zamieniają się w nowoczesne domy

Partnerzy

O inspiracji

Czasem zdarza się, że różne kościelne zgromadzenia opuszczają swoje budynki, które stają się zbyt małe lub są zbyt zniszczone.Dla niektórych mieszkanie w takim miejscu może być nieco dziwne, ale są też i tacy, którzy chętnie podejmują wyzwanie. Poniżej zebraliśmy 10 projektów, które pokazują jak stare kościoły mogą stać się nowoczesnymi domami.

  1. Kościół w Londynie w stylu wiktoriańskim został przekształcony przez firmę Gianna Camilotti Interiors, zachowując jednak swój historyczny urok. Z zewnątrz to wciąż tradycyjny budynek z czerwonej cegły, ale w środku pojawiają się białe ściany i podłogi, które świetnie pasują do okien łukowych i drewnianych belek.

 

  1. Ten budynek znajduje się w Harrlo w Holandii i został odnowiony przez by Leijh Kappelhoff Seckel van den Dobbelsteen architecten. W nowym projekcie na antresoli znajduje się sypialnia i łazienka, a nowe elementy gustownie zestawiono z oryginalnymi detalami.

 

  1. Stary kościół w Chicago został zamieniony w nowoczesny dom dla rodziny z trojgiem dzieci przez Linc Thelen Design i Scrafano Architects. Wysoki sufit, białe powierzchnie i drewniane podłogi sprawiają, że czuć tu dużą przestrzeń, która jednak nikogo nie przytłacza.

 

  1. Londyński Westbourne Grove Church z 1853 roku został odnowiony przez DOS Architects, którzy to zalane światłem wnętrze zamienili w przytulny loft.

 

  1. Firma Zecc Architecten przekształciła ten stary katolicki kościółek w Utrechcie w Holandii w unikatowy dom jednorodzinny. Dawne ławki kościelne służą teraz w jadalni, a witraże w oknach przepełniają białe wnętrze kolorami i historią.

 

  1. Anglikański kościół w Melbourne z roku 1892 został odnowiony przez firmę Bagnato Architects, a prace obejmowały nowoczesną przybudówkę i renowację starych wnętrz. Dom, stworzony na różnych poziomach, jest pełen naturalnych materiałów, takich jak drewno z odzysku, wapień, marmur i granit. Całość tworzy ciepłą, przytulną atmosferę.

 

  1. To dawna kaplica metodystów w Anglii, która stała się domkiem do wynajęcia w serwisie Airbnb. Firma Evolution Design zachowała XIX-wieczne wykończenie z zewnątrz, zamieniając wnętrze w luksusową chatę, w której znajdzie się miejsce dla siedmiu osób.

 

  1. Firma Ruud Visser Architecten zaprojektowała „dom w kościele” nad rzeką De Rotte w Rotterdamie.

 

  1. Cobble Hill Chez Church to projekt LABLstudio. Budynek zamienił się w wielopoziomowe mieszkanie z nowoczesnymi meblami zestawionymi z elementami kościelnej architektury.

 

 1. Szwajcarska Luke Chapel z 1924 r. została zamieniona w dwa nowoczesne domy zgodnie z projektem Morscher Architekten. We wnętrzu umieszczono duże, betonowe, podwieszane „pudełko”, a jego ściana stała się idealnym miejscem do ekspozycji dzieł sztuki.

Tekst: nowoczesna STODOŁA