Dawny garaż w Utrechcie

Zecc Architecten Stijnstijl Fotografie
Partnerzy

O inspiracji

Holenderskie studio Zecc Architecten stworzyło tzw. projekt samodzielnego budownictwa o nazwie Steel Craft House. Bazą nowego domu był dawny garaż postawiony w miejskiej zabudowie szeregowej w mieście Utrecht w Holandii, który po przebudowie stał się wyjątkowym domem dla artysty. Z zewnątrz wśród ceglanych elewacji już na pierwszy rzut oka wyróżnia go wykorzystana na całej fasadzie blacha ze stali kortenowskiej.

Trochę historii

Budynek ten ma bogatą historię, gdyż od wczesnych lat XX wieku służył już jako dom dla rodziny pochodzącej z klasy robotniczej; wcześniej jednak był najpierw przestrzenią magazynową, następnie improwizowaną stajnią dla właściciela straganu warzywnego, a na koniec zamieniono go w garaż. Teraz budynek został powiększony i zupełnie przeprojektowany przez studio Zecc Architecten, stając się wyjątkowym domem artysty zajmującego się stalą.

Idzie nowe

Architekci zachowali pierwotną bryłę parteru, bramę garażową i ściany z cegły. Dodali jednak nową, dwukondygnacyjną drewnianą konstrukcję, która stanęła na oryginalnych wzmocnieniach parteru, pokrywając jednocześnie całą elewację wszystkich trzech kondygnacji stalą kortenowską. Co ciekawe, projekt był opracowywany z myślą o samodzielnej budowie i rzeczywiście zrealizował go sam właściciel – z pomocą tylko znajomych rzemieślników. Ostatecznie powstał Dom Rzemiosła Stali, który ma powierzchnię 95 metrów kwadratowych, a cały projekt realizowany był przez blisko 10 lat.

– „Wybraliśmy drewnianą konstrukcję szkieletową ze względu na trwałość, elastyczność i ponieważ musieliśmy pracować z lekką konstrukcją na istniejącym już fundamencie” – wyjaśnia architekt projektu Marnix van der Meer.

– „Elewacja frontowa pokryta jest stalą kortenowską, która nawiązuje do artystycznej formy rzemiosła, co jest charakterystyczne i uwielbiane w tej dzielnicy miasta, przyczyniając się  również do integracji z otoczeniem” – dodaje, mówiąc, że wybór tego materiału podyktowany był też zamiłowaniem właściciela, który sam jest artystą pracującym właśnie ze stalą.

Rdzawy odcień odpornej na warunki atmosferyczne stali, która pokrywa również komin i lukarny w dachu, podkreśla czerwone niuanse cegieł w domach po obu stronach.

– „Na pierwszy rzut oka kontrastuje z sąsiednimi budynkami z cegły, ale jednocześnie pięknie z nimi współgra, ponieważ zabarwienie stali kortenowskiej nawiązuje do patyny archetypowej holenderskiej cegły” – mówi Van der Meer.

Studio Zecc Architecten wraz z właścicielem zdecydowali się zaprojektować nowy budynek na bazie istniejącej już konstrukcji, zamiast ją wyburzać i zastępować czymś zupełnie nowym i pozornie bardziej zrównoważonym.

– „Ponowne wykorzystanie, konserwacja i renowacja istniejącego budynku zamiast wyburzania i ponownej budowy nowego domu była najbardziej zrównoważonym podejściem do tego projektu” – zaznacza architekt.

Stal kortenowska

Do budowy nowej konstrukcji wykorzystano drewno, a istotną zaletą elewacji ze stali kortenowskiej jest fakt, że budynek praktycznie nie wymaga konserwacji.

– „Stal kortenowska użyta do wykonania elewacji frontowej ma długą żywotność, ponieważ gęsta warstwa korozji zatrzymuje dalsze rdzewienie i nie jest wymagana żadna dodatkowa farba ani powłoka” – tłumaczy Van der Meer.

Zachowano istniejącą ramę cofniętych do wnęki drzwi wejściowych, dzięki czemu fasada jest spójna z sąsiednimi domami, ale w wejściu wstawiono szklane drzwi. Fasadę wzbogacono też o głęboko osadzone okno, które tworzy loggię na pierwszym piętrze, a wysunięta poza zarys budynku skrzynia ze stali kortenowskiej z przeszkleniem u góry zapewnia światło i prywatność łazience.

Wnętrze domu

Cały dom projektowany był w taki sposób, by wnętrze miało jak najwięcej naturalnego światła. Od frontu na poziomie parteru znajduje się duże okno, a z tyłu domu kolejne okno, świetlik i duże przesuwne drzwi, wychodzące na patio. Na pierwszym piętrze znajdują się szklane drzwi na loggię i duże, potrójnie składane szklane drzwi, wychodzące na taras. Na piętrze najwyższym identyczne, trzyskrzydłowe szklane drzwi otwierają się na balkon, a duży świetlik nad klatką schodową oraz świetlik w lukarnie wpuszczają do wnętrza dodatkową ilość naturalnego światła.

Wewnątrz domu istotnym elementem jest dębowa zabudowa meblowa, zaprojektowana przez właściciela, a nawiązująca do funkcjonalnej formy rzeźby. Ze względu na ograniczoną powierzchnię, zabudowa ta pełni różne funkcje, w tym służy jako schody.

– „Schody zawierają system regałów, miejsce do przechowywania, a dolne stopnie pełnią funkcję mebli do siedzenia. Harmonijne wnętrze z zamkniętymi powierzchniami sprawia, że ​​dom wydaje się spokojny, a spójna i przemyślana zabudowa oszczędza miejsce” – podsumowuje architekt.

Lokalizacja: Ultrecht, Holandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA