Dom jednorodzinny, Beskid Wyspowy

ONDA Architektura

Partnerzy

O inspiracji

Projekt domu jednorodzinnego, zaprojektowany na działce w pięknym regionie Beskidu Wyspowego. Zastosowanie prostej, wydłużonej formy budynku umożliwiło maksymalne dostawanie architektury do wymagające rzeźby terenu wschodniego stoku, o zdecydowanym nachyleniu.
Przyjęte rozwiązania projektowe – zastosowane materiały i ich kolorystyka, nawiązują do naturalnego otoczenia domu i istniejącej w sąsiedztwie drewnianej zabudowy. „Wyniesiona” ponad teren bryła budynku podkreśla jej odrębność jako elementu dodanego do krajobrazu, uzupełniającego go w architektoniczny sposób.

Pomimo prostych, współczesnych form, którymi zawsze posługujemy się w naszych projektach, każdy z budynków posiada swój indywidualny charakter, na który wpływa wizja i zaangażowanie naszych klientów oraz kontekst w nawiązaniu, do którego tworzymy. Dla inwestorów, dla których został zaprojektowany dom, oprócz aspektów wizualnych istotna była, także kwestia dbałości o środowisko.Dom został zaprojektowany jako budynek energooszczędny. Uwarunkowania lokalizacyjne projektowanego obiektu, ukształtowanie terenu oraz walory widokowe były istotnym czynnikiem kształtowania bryły. Wnętrze domu, łączy się z zewnętrzem poprzez duże okna, skierowane na wschód i panoramę gór. W celu zwiększenia zysków energii słonecznej, na elewacji południowej, ścianie szczytowej budynku zostały zaprojektowane duże przeszklenia doświetlające strefę dzienną.

Zaprojektowany dom to budynek, który będzie także miejscem pracy inwestorów. Strefy dzienna, nocna i pracy zostały starannie rozdzielone, tak aby w każdej z tych stref zapewnić komfort wykonywanych czynności. Dom posiada ok 160,0 m2 pow. użytkowej, a jego sercem jest otwarta na dwie kondygnacje strefa dzienna.

Lokalizacja: Beskid Wyspowy