Dom jednorodzinny Jizerské Hory

Prodesi/Domesi
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Podstawowe materiały wykorzystane do budowy tego domu nie różnią się niczym od tych, które wykorzystywano w tradycyjnych, prostych, prostokątnych chatach wiejskich z dwuspadowymi dachami, które często można spotkać jadąc górskimi drogami w rejonie miasta Hejnice w Czechach. Kolejną cechą tego regionu jest budowanie drewnianych konstrukcji opartych częściowo na plincie. Taka kombinacja niezbyt często pojawiała się w tradycyjnych budynkach, ale rejonie Jizerské Hory nie była rzadkością.

Górna część konstrukcji spoczywała zwykle na kamiennej plincie i ten projekt stosuje podobne rozwiązanie. Górna, drewniana część domu opiera się od dołu na kamiennej podstawie, jakby budynek został przesunięty nieco przez schodzącą z impetem lawinę. Działka, na której stoi dom, zapewnia mieszkańcom niezwykłe, panoramiczne widoki na rozciągającą się poniżej dolinę. Lokalna droga zapewnia dostęp do niewielkiego parkingu usytuowanego tuż obok, przy północno-zachodniej granicy działki. Cały teren jest dość skalisty, a w części południowo-zachodniej działki stoi spora formacja skalna, z której można podziwiać piękne widoki na cały region. Mniejsze kamienie porozrzucane są w różnych miejscach na działce.

Na parterze domu znajduje się zadaszona część wejściowa, która zapewnia ochronę w przypadku kiepskiej pogody. Tuż obok jest nieogrzewane miejsce do składowania drewna, a dalej toaleta, mała kuchnia i salon, który można zorganizować na różne sposoby. Stąd można też wyjść na osłonięty taras. Przez wszystkie poziomy domu biegną schody, które z salonu prowadzą do piwnicy oraz na strych, gdzie znajdują się trzy sypialnie i łazienka. Fasada domu została wykonana z przeplatanych pionowo modrzewiowych desek, które z czasem będą naturalnie zmieniały swój kolor. Ramy okien oraz metalowy dach mają kolor ciemnoszary. Podstawę domu od zewnątrz wykończono lokalnym kamieniem, który sprawia, że dom jeszcze lepiej wtacza się w swoje otoczenie.

We wnętrzu wykorzystano przede wszystkim drewno, które różni się nie tylko formą, ale też sposobem wykończenia. Duże, przesuwne ściany wykonano z drewna świerkowego, podłoga w salonie wykończona została deskami dębowymi, a pod dużym, panoramicznym oknem znajduje się długa ławka biegnąca aż do zadaszonego tarasu. Kominek, który stoi w środku domu, ogrzewa salon oraz poddasze.

Lokalizacja: Hejnice, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA