Dom jednorodzinny na Dolnym Śląsku

ZUP-A

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Projekt domu jednorodzinnego na Dolnym Śląsku w gminie Bolesławiec nosi cechy kompleksowego i wielobranżowego. W ramach projektu zajęto się wszystkimi etapami od wstępnych analiz, poprzez koncepcje z wizualizacjami, projekt budowlany, aranżacji wnętrz, konstrukcyjny, instalacyjny aż do detalu, oświetlenia oraz otoczenia.Działka, na której zlokalizowano dom choć znajduje się pośród ekstensywnej zabudowy mieszkaniowej oferuje również daleką perspektywę widokową na łąki i pola uprawne. Chęć wykorzystania tego potencjału oraz dopasowania do nasłonecznienia wpłynęła bezpośrednio na rozmieszczenie funkcji. Ponadto Inwestorom zależało na tym aby dom, choć o dużym metrażu, nie dominował w okolicznej zabudowie. W związku z tym zaproponowana bryła ma formę trzech „domów” wzajemnie połączonych.

Funckjonalnie budynek podzielono na dom „dzienny” z salonem i kuchnią oraz na dom „nocny” z sypialniami, łazienką i garderobą. Obie bryły połączone są domem „wejściowym”. Domy nocne i dzienne kadrują widok w związku z czym dom wejściowy pełni przeszklono od południowej strony, aby podkreślić daleką perspektywę. Poza tym taka forma zapewnia czytelny układ funkcjonalny z wejściem jako miejscem centralnym – łączącym część dzienną domu z częścią prywatną.

Forma domów wpisuje się w kontekst poprzez kształt zabudowy oraz jej skalę. Prostota w zastosowaniu naturalnych materiałów jest spójna z nieskomplikowaną bryłą, a zaproponowany detal nawiązuje do tradycyjnych elementów okolicznej zabudowy.

Wnętrza utrzymano w konwencji stanowiącej odzwierciedlenie formy zewnętrznej budynku. Kolorystyka i klimat są minimalistyczne i utrzymane w odcieniach bieli, czerni i szarości przełamanych wyrazistymi akcentami nawiązującymi do otaczającej przyrody, głównie za pomocą tapet. Całość ocieplają nieliczne ale charakterystyczne elementy z drewna w naturalnym kolorze – fronty, meble oraz pochwyty balustrad. Za pomocą dużych przeszkleń, w tym na wewnętrzne patio, ogród przenika do wnętrza stając się elementem jego wystroju.

Lokalizacja: Bolesławiec, Polska

Partner

ZUP-A