Dom jednorodzinny w Grabowcu k. Torunia

Partnerzy

O inspiracji

Dom jednorodzinny we wsi Grabowiec koło Torunia, to parterowy budynek dla czteroosobowej rodziny o powierzchni zabudowy 340 metrów kwadratowych. Dom, o charakterystyce nowoczesnej STODOŁY, pokryto naturalnymi materiałami – cegłą oraz drewnem, dla których inspiracją stał się otaczający działkę las. W ten sposób zachowano spójność otoczenia z projektowanym budynkiem. Dach pokryto płaską dachówką ceramiczną w kolorze grafitowym, która stanowi kontrast dla materiałów elewacyjnych.

Podłużny układ (równoległy do dłuższej granicy lasu) pozwala na zachowanie intymności wnętrzom od drogi dojazdowej, jednocześnie otwierając je na ogród i otaczającą naturę. To ona określa osie widokowe całego projektu. Widokiem natury mieszkańcy domu mogą się cieszyć m.in. przebywając w kuchni podczas przygotowywania posiłków.Elewację tylną przełamano wysuniętą bryłą, która akcentuje podział funkcjonalny na część techniczną oraz mieszkalną. W wysuniętej części zaprojektowano m.in. przestrzeń rekreacyjną. Elementem charakterystycznym budynku jest z pewnością przeszklenie szczytu ściany przy wspomnianej przestrzeni i w znacznym stopniu wpływa ono na odbiór estetyki budynku.

Współczesność przyjętych rozwiązań podkreślają niesymetryczne przeszklenia na ścianie szczytowej przy części dziennej oraz białe ramy przy strefie wejściowej oraz tarasowej. Ramy stanowią pewnego rodzaju przeciwwagę i domknięcie bryły budynku. Niesymetryczne przeszklenie dzieli obudowa kominka, który pozwala cieszyć się czasem spędzanym na zewnątrz budynku nawet w chłodne jesienne wieczory.

Powierzchnia: 225 m2
Data realizacji: 07/2022
Lokalizacja: Grabowiec koło Torunia
Tekst: nowoczesna STODOŁA