Dom Na Łące

KOZIEJ Architekci

Partnerzy

O inspiracji

Projekt Domu Na Łące od Koziej Architekci polegał na przebudowie rodzinnego wiejskiego domu na miejsce spotkań i agroturystykę. Dom, zlokalizowany w okolicach Łowicza, po rozbudowie liczy 333 metry kwadratowe. Nowa część budynku została umiejscowiona w taki sposób, aby nie naruszyć ogrodu i drzew, zachowując jednocześnie autentyczność miejsca. Stary dom został praktycznie odbudowany.

Nowa część została wykończona drewnem i posiada potężne okno skierowane na łąkę, stąd też nazwa Dom na Łące. Inwestorka, opisując projekt, wspomina, że w latach 50. jej Dziadkowie opuścili Warszawę i osiedlili się w małej wiosce na Mazowszu, gdzie zbudowali dom otoczony sadami i łąką. Wspomina ona dzieciństwo spędzone w tym miejscu, pełne smakołyków od Babci, słodkich jabłek i brudnych placów od młodych orzechów. Po latach, ona i jej mąż porzucili Warszawę, aby weekendami odpoczywać od miejskiego zgiełku na wsi. Czas płynął tu wolno, a oni wiedzieli, że miejsce to jest idealne dla wszystkich, którzy potrzebują chwili oddechu dla siebie lub z bliskimi ludźmi. Stąd też pojawiła się myśl o udostępnieniu tego miejsca innym.

Sentyment i rodzinne więzy

Ważne było to, aby nowa część harmonijnie współgrała z miejscem, w którym dom znajduje się od lat, szanując lokalność i najlepsze wspomnienia z dzieciństwa. Dlatego podjęto decyzję o odnowieniu starego domku Dziadków, do którego dobudowano nowoczesną STODOŁĘ. We wnętrzu Domu Na Łące nowoczesność przeplata się z sentymentem i szacunkiem dla przodków, rodziców i ważnych miejsc. Elementy betonowe, stalowe i proste meble są uzupełnione drzwiami ze starego domu – łowicką skrzynią wypełnioną tradycyjnymi strojami, biblioteczką z książkami Pradziadka czy kolekcją starych aparatów fotograficznych Taty.

Większość prac wykończeniowych, zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz, zostało wykonanych przez samych inwestorów, przy wsparciu ich najbliższych. Ojciec inwestorki włożył w to miejsce ogrom pracy i serca, ponieważ był to jego rodzinny dom, który teraz otrzymał nowe życie. Matka inwestorki natomiast troszczyła się o ich wyżywienie przez cały czas budowy. Przed inwestorami czekają jeszcze prace nad przestrzenią wokół domu, jednak najważniejszą atrakcją jest 10 000m2 łąki, która wchodzi dosłownie do środka domu. Z tego powodu nazwali swoje miejsce Domem na Łące – przestrzenią, w której można być razem, odetchnąć i czuć się swobodnie.

Obecnie Dom Na Łące jest otwarty dla gości i doskonale spełnia swoją rolę jako miejsce dla grup na warsztaty i szkolenia. Budowla integruje ludzi, pozwala im skupić się na tym, co najważniejsze i wieczorami zachęca do spędzania czasu razem w swobodny sposób.

Projekt architektoniczny oraz wnętrza: Koziej Architekci
Projekt: 2019-2020
Realizacja: 2020-2022

Zachęcamy do odwiedzenia zakładki Koziej Architekci oraz do śledzenia codzienności pracowni na Instagramie oraz Facebooku.