Dom na łące

Hohengasser Wirnsberger Architects Christian Brandstätter
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Dom na łące to minimalistyczna rezydencja zaprojektowana przez austriackie biuro architektoniczne Hohengasser Wirnsberger Architects.

Dom stoi na łące na skraju zabudowy i rolnictwa. Budynek stoi w krajobrazie – odznacza się wyraźną strukturą i „lekkością”. Projekt powstał dla pary psychologów, która lubi podróżować kamperem. Chciała ona miejsca odosobnienia z nawiązaniem do otaczającej przyrody.

Na 65 metrach kwadratowych powstał jednopokojowy dom. Dom na łące całkowicie otwiera się na krajobraz od wschodu, południa i zachodu. Mieści wnękę sypialną, łazienkę, toaletę i garderobę. Jednopokojowy mebel jest podzielony na część dzienną, kuchnię i jadalnię i rozciąga się na wschód i zachód na obszernie zadaszony taras. Nadbudowy i wyposażenie techniczne są ograniczone do minimum, a wszystkie powierzchnie wykonane są z surowego drewna świerkowego. Przewody instalacyjne są zwięźle poprowadzone w ścianie lub, w razie potrzeby, poprowadzone „na drewnie”. Źródłem ogrzewania jest tutaj piec opalany drewnem.

Lokalizacja: Spittal, Austria
Tekst: nowoczesna STODOŁA