Dom na wyspie

Elliott + Elliott Architecture Jeff Roberts
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Zlokalizowany na małej wyspie u wybrzeży Maine, projekt ten rozpoczął się jako renowacja. Początkowo klienci mieli nadzieję, że istniejący budynek na ich posesji zostanie zrewitalizowany. Mały budynek z czterospadowym dachem był niezamieszkany i zaniedbany przez dziesięciolecia. Nowa struktura łatwiej zaspokoiłaby potrzeb klientów, ale musiała pozostać zakorzeniona w tradycyjnym stylu regionu. Wspólnie z architektami doszli do koncepcji, która jest nowoczesną interpretacją miejscowego języka farm z Nowej Anglii. Ustanawia hierarchiczną relację między wyróżniającym się domem wiejskim z białej deski a mniej zdobionymi, krytymi gontem budynkami gospodarczymi.

Aby pomieścić wiele pokoleń rodziny, główny dom wiejski zostałby całkowicie oddany młodym rodzicom i dzieciom. Nowy dom stał się natomiast bardziej prywatną przestrzenią dla mamy klientki. Pomiędzy dwoma budynkami utworzono wspólny obszar zewnętrznych trawników i tarasów, wraz z osłoniętą werandą. Nowy dom jest mały i wydajny, ale wystarczająco wygodny do użytku przez cały rok. Tego brakowało staremu wiejskiemu domowi z ogrzewaniem elektrycznym i słabą izolacją.

Do domku wchodzi się z tarasu, który łączy nowy dom z osłoniętą werandą. Blok gospodarczy zawierający elementy wejściowe, łazienkowe i kuchenne dzieli dom na przestrzenie publiczne i prywatne. Otwarta przestrzeń dzienna wychodzi na taras, otwierając się na niego przez duży przesuwany szklany panel. Sypialnia znajduje się na przeciwległym końcu rdzenia. Cichy i medytacyjny, z zadowoleniem spogląda na świerkowy las i ocean za nim, zapewniając wytchnienie od pracowitych letnich dni.

Lokalizacja: Cranberry Isles, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA