Dom na wzgórzu Mols

Lenschow & Pihlmann Hampus Berndtson
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Dom na wzgórzu Mols znajduje się w Jutlandii, z widokiem na zatokę i pobliskie miasto Ebeltoft w tle.

Do domu prowadzi wąska droga. Stoi ona wśród innych domków letniskowych i jest otoczona krzewami, sosnami i jodłami. Cztery spadziste dachy wtapiają się w otaczające domki letniskowe. Zamknięta fasada z przesuwanymi okiennicami przed oknami nadaje domowi anonimowy wygląd zewnętrzny.

Posiadłość z czterech brył

Cztery małe domy otaczające centralny dziedziniec to podstawowa ramowa struktura tej letniej rezydencji. Z zewnątrz dom jest skromny, nawet nieco introwertyczny. Wejście na dziedziniec odsłania jednak otwarty przestrzennie dom z ciepłym, sosnowym wnętrzem. Szklane drzwi i przesuwne ścianki działowe zapewniają kontakt wzrokowy między pomieszczeniami po drugiej stronie dziedzińca. Zapewniają także wyraźny i niezakłócony widok na zatokę.

Z myślą o trudnym klimacie

Dziedziniec zapewnia schronienie przed silnymi nadmorskimi wiatrami. Okiennice, drzwi przesuwne i zasłony można ręcznie przesuwać, aby stworzyć różne elastyczne przestrzenie i stopniować otwartość domu. Szkło otacza wewnętrzny dziedziniec, tworząc ciągłą przestrzeń wewnętrzną z bardziej prywatnymi przestrzeniami rozmieszczonymi jako zamknięte pudełka na obrzeżach dziedzińca. W każdym pokoju znajduje się prywatne wyjście prowadzące na kameralny teren zewnętrzny osłonięty okolicznymi krzewami i drzewami. Wytrzymały materiał zewnętrzny składający się z drewnianych desek, ocynkowanej stali i cynku sprawia, że dom może wytrzymać surowy nadmorski klimat. Polerowana betonowa podłoga z odsłoniętym kruszywem zapewnia solidną powierzchnię do użytku wewnątrz i na zewnątrz domu. Ściany z arkuszy drewna sosnowego nadają wnętrzu ciepło.

Cztery domy – cztery funkcje

Cztery mniejsze domy luźno pasują do różnych funkcji. Dom wejściowy z umywalniami i łazienkami, dom gościnny, dom na kuchnię i salon oraz czwarty dom jako część sypialna dla właścicieli. Wszystkie domy są połączone w zasadzie na otwartym planie, podczas gdy dachy o różnym nachyleniu podkreślają różnorodność heterogenicznych przestrzeni. Różne możliwości łączenia pokoi w centralnej przestrzeni zewnętrznej pośrodku tworzą wielofunkcyjny dom, który stanowi drugi dom dla dwóch właścicieli zarówno prywatnie, jak i gdy dołącza do nich ich duża rodzina.

Lokalizacja: Ebeltoft, Dania
Tekst: nowoczesna STODOŁA