Dom powinien być Twoim azylem

DAVIDE LOVATTI
Partnerzy

O inspiracji

Jakiego rodzaju wibracje czujesz wchodząc do swojego domu? Czy to spokój? Czy inspiracja? Czy też odczuwasz wielość mebli, kolorów i tekstur ułożonych w jednym miejscu bez równowagi i praktycznego podejścia?W dzisiejszym szalonym świecie każdy z nas potrzebuje swojego miejsca, gdzie może się ukryć i odnaleźć swój spokój. Ten dom, stworzony przez firmę Wolterinck z Holandii, to właśnie taka kryjówka – przynajmniej dla jego właścicieli.

Wnętrza są zachwycająco piękne, idealnie zrównoważone pod względem kolorów, tekstur i mebli, idealnie zgrane od środka i od zewnątrz. To świadectwo pokazujące jak nasze otoczenie może wpływać na nasze codzienne życie i dlaczego ma to takie znaczenie.

Ten dom został zaprojektowany w oparciu o zasady Feng-Shui, zgodnie z takim sposobem myślenia o organizacji przestrzennej, spójności i właściwym przepływie energii. Wystarczy spojrzeć na to jak wysoki jest sufit i jak doskonale jest proporcjonalny w stosunku do reszty pomieszczenia. Wszystkie naturalne elementy doskonale ze sobą współgrają, łącząc się ze sobą bez najmniejszego wysiłku. Ani jedna tekstura, barwa czy część umeblowania nie wchodzi w konflikt z pozostałymi elementami tego wnętrza.

Jak twierdzą twórcy tego projektu, kolor w rzeczywistości wpływa na nas zarówno pod względem emocjonalnym, psychicznym, jak i fizycznym. Badania pokazują, że kolor może zmieniać temperaturę naszego ciała i może wpływać na nasz apetyt. Kolor może także oddziaływać na nasz temperament oraz energię. Kiedy bierze się więc pod uwagę tego rodzaju wiedzę, nie ma wątpliwości, że harmonia wnętrza oraz zewnętrza to rzecz szczególnie istotna. A ten dom jest przykładem, że można w takim myśleniu dojść do ideału.

Harmonia przechodzi z przestrzeni publicznych także do prywatnych, gdzie dominują naturalne materiały, neutralne odcienie oraz współczesne meble. To miejsce zachęca do odpoczynku i wyciszenia. Jest jednocześnie majestatyczne i niezbyt okazałe, a przyjazna aura rozciąga się także na łazienkę, gdzie pojawiają się naturalne elementy, takie jak kamień i drewno.

Niemniej uroczy jest ten dom z zewnątrz. Starannie zaplanowany ogród tworzy miejsce zaciszne, wręcz sielankowe. Dla wielu ten dom może być domem marzeń, idealną kryjówką i wspaniałym miejscem odpoczynku oraz inspiracji.

Lokalizacja: Holandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA