Dom STODOŁA

MODERN STUDIO ARCHITEKTURY Joanna Prokopowicz
Kategorie: Domy ceglane Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Historia Domu STODOŁY zaczęła się w momencie, kiedy budynek zakupiony został przez inwestora celem adaptacji na budynek mieszkalny. W wyniku przeprowadzonych analiz technicznych i ekonomicznych obiekt postanowiono rozebrać,  a w jego miejscu postawić nowy – prosty, nowoczesny z jednoczesnym zachowaniem „klimatu STODOŁY”.

Najbardziej charakterystycznym założeniem projektu jest jego czysty układ funkcjonalny, czyli klarowny podział na strefę dzienną i intymną, połączony elementem wspólnym – holem wejściowym w formie szklanego łącznika między dwiema bryłami. Ważną rolę w tym projekcie odegrał recykling – do budowy nowej STODOŁY użyto wielu elementów z rozebranego z tego miejsca budynku. Cegła gra tutaj główną rolę, występując zarówno jako surowa wstępnie oczyszczona, jak i rąbana, gdzie prezentuje zupełnie inną fakturę. W projekcie zastosowano także system rynnowy Galeco bezokapowy, który zaprojektowano z myślą o nowoczesnych budynkach bez okapu, takich jak ta STODOŁA w Tułowicach.

Architekci budynek darzą ogromnym sentymentem ze względu na historię towarzyszącą całej inwestycji, ale także dzięki Inwestorom, którzy zakochali się w tym budynku, przystosowując go do swoich potrzeb i wprowadzając domowe ciepło.

Lokalizacja: Tułowice, woj. Opolskie, Polska

Więcej o tej klimatycznej STODOLE, a także o autorze projektu dowiecie się z wideo. Gorąco zachęcamy do obejrzenia! Uwierzcie nam na słowo, warto!

Fotograf

Joanna Prokopowicz