Dom Stodoła

MODERN STUDIO ARCHITEKTURY MACIEJ REMPALSKI
Partnerzy

O inspiracji

Nowy budynek z 50-letnią historią – w połowie dom, w połowie stodoła. Celem było zachowanie istniejących wspomnień z przestrzeni, która kiedyś była sceną wszelkich doświadczeń – opowieści wiejskie mieszają się tu z historiami młodych ludzi z czasów burzliwych.To szczególne miejsce, stodoła z historią, zostało zachowane i wybrane, by stać się bohaterem nowego domu dla młodej, powiększającej się rodziny.
W przestrzeń tę wstawiono jeden nowy element, prawie jak pojedynczy mebel, który akcentuje wybrany w tym celu materiał – malowane OSB. Mając bardzo okrojony budżet (i inne cele), ważne było, by stworzyć element kompaktowy, spełniający wiele nowych funkcji – kuchnia, toaleta, schowek i schody w jednym.
Ten „mebel” odgrywa kluczową rolę w podziale przestrzeni na parterze budynku, dzieląc ją na wejście, salon, część jadalną i kuchnię. Powierzchnia na piętrze, która kiedyś służyła do suszenia zboża, pozwala spojrzeć z góry na przestrzeń poniżej i funkcjonuje jako miejsce odpoczynku lub pracy.
Zastosowanie odpowiedniego materiału w przypadku tego mebla miało pełnić rolę nie tylko strukturalną, ale miał też komunikować zamysł, jaki kryje się w tym pomyśle.
Wybór OSB, materiału taniego i ekologicznego, był dość prosty ze względu na cechy jego struktury i plastyczność. Wiedzieliśmy, że w takim materiale można wykonać wszystkie pojedyncze elementy – ściany, drzwi, kuchnię i szafki, schody, a nawet podłogę w części górnej. Wykorzystaliśmy OSB typu 3, który odporny jest na dużą wilgotność, co stanowi istotną cechę, jeśli chce się wykorzystać takie płyty w miejscu wilgotnym.
Ważne było stworzenie wizualnego kontrastu pomiędzy podłogą i białymi ścianami oraz sufitem, ale równie istotne było zachowanie struktury drewna. Czarny kolor płyty OSB również okazał się pomocny.

Lokalizacja: Monte Real, Portugalia
Tekst: nowoczesna STODOŁA