Dom w Czechach

LINA NEMETH
Partnerzy

O inspiracji

Ten współczesny dom z 2 sypialniami znajduje się w Czechach i zaprojektowany został przez Pawła Horakina przy współpracy z firmą architektoniczną Prodesi | Domesi. Dom wraz z przylegającym do niego pawilonem letnim ma powierzchnię całkowitą wielkości 133 m2.W tym miejscu stała wcześniej zniszczona chata. Całość budynku została usunięta z kamiennych fundamentów, które stały się częścią nowego domu i zostały dodatkowo rozbudowane.

Szkielet budynku jest drewniany i zawiera elementy słupowo-ryglowe. Część zewnętrzna została w większości obłożona drewnem, a dach jest pokryty podłużną blachą.

Wnętrze jest jasne i ciepłe dzięki dużym oknom, drewnianej podłodze i widocznym belkom stropowym. Różnego rodzaju pomieszczenia zostały ulokowane wokół centralnej klatki schodowej. Największe proporcje ma salon na dolnym piętrze, skąd rozciąga się też piękny widok na ogród, dzięki ogromnym oknom sięgającym od podłogi aż po sufit. Z salonu wychodzi się na duży osłonięty taras, który można zamknąć specjalnymi panelami, kiedy dom nie jest używany.

Pozostałe pomieszczenia na parterze są już znacznie mniejsze. Kuchnia pomimo swoich małych rozmiarów jest funkcjonalna i wykorzystuje wysokość sufitu na dodatkowe schowki. Sypialnie na drugim piętrze są już znacznie większe, ale co może wydawać się niektórym nieco dziwne, jest tam tylko toaleta i umywalka – nie ma prysznica ani wanny.

nowoczesna STODOŁA ustawiona jest na południe, co pozwoliło projektantom wykorzystać światło dzienne oraz odsłonić widok na rzekę. Budowa została ukończona zaledwie w trzy i pół miesiąca na przełomie 2009 i 2010 roku. Dom użytkowany jest głównie w weekendy i latem.

Lokalizacja: Czechy

Tekst: nowoczesna STODOŁA

 

Fotograf