O inspiracji
Nowoczesna architektura lubi równie nowoczesne materiały budowlane. Dlatego taką „karierę” robią deski i płytki z włókno-cementu - alternatywa dla tradycyjnych pokryć elewacyjnych, takich jak drewno czy siding z PCV. Zdają egzamin na elewacjach w konstrukcjach domów szkieletowych oraz budynkach typu nowoczesna stodoła.
Na elewacje są przeznaczone zarówno deski, jaki płytki. Wykonane są z włókno-cementu, który składa się wyłącznie z naturalnych surowców: cementu, włókien, piasku, wody i powietrza. Powstałe w tej technologii okładziny elewacyjne są bardzo wytrzymałe, a przy tym lekkie.
Deski elewacyjne z włókno-cementu
Duży wybór kolorów ułatwia realizację różnorodnych projektów, w tym domów typu stodoła. Dostępnych jest 21 barw do wyboru, w dwóch wersjach powierzchni - Wood (z fakturą drewna) lub Smooth (gładka).
Deski mają długość 3600 mm, szerokość 190 lub 186 mm oraz grubość 12 lub 10 mm (w zależności od stylu montażu).
Jak dobrze deski Cedral odnajdują się w nowoczesnej architekturze, widać na przykładzie tego domu. W realizacji użyto desek w serii Cedral Click, w opcji wykończenia powierzchni WOOD. Bryła budynku pokazuje, jak duże możliwości projektowe dają deski elewacyjne z włókno-cementu.
Płytki elewacyjne Cedral
Włókno-cementowe płytki elewacyjne są oferowane w kilku ciekawych kolorach. Mogą mieć powierzchnię gładką lub o strukturze naturalnego łupka. Obie wersje można zamówić w różnych wymiarach i kształtach, co pozwala na stworzenie wielu wzorów.
Jaki efekt dają płytki na nowoczesnym budynku, można zobaczyć na przykładzie domu w stylu nowoczesnej stodoły. Został pięknie wpasowany w otoczenie. Zarówno elewacja, jak i dach są pokryte płytkami z kolekcji New Stonit w kolorze grafitowym. Wyglądają jak naturalny łupek.
Najważniejsze zalety płytek i desek elewacyjnych z włókno-cementu
· Łatwe w eksploatacji – bardzo łatwo jest utrzymać produkty Cedral w dobrej kondycji. Nie wymagają dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy w przypadku zabrudzenia umyć wodą z detergentem lub mydłem.
· Niepalność - materiały z włókno-cementu Cedral mają klasę A2-s1, d0 w zakresie reakcji na ogień, a to oznacza, że są niepalne. Nie tworzą też płonących kropel w razie pożaru.
· Trwałość i odporność - płytki i deski elewacyjne z włókno-cementu są malowane fabrycznie, co zapewnia wysoką jakość wykończenia i zachowanie intensywności koloru przez wiele lat. Są odporne na najtrudniejsze nawet warunki pogodowe, wodoodporne i mrozoodporne. Nie groźne im grzyby, bakterie, owady, szkodniki czy ptasie odchody.
· Design - kolorystyka płytek i desek Cedral jest szeroka. Efektownie prezentują się modele w różnych odcieniach szarości, szczególnie grafitowe barwy robią wrażenie na nowoczesnych, prostych bryłach budynków. Płytki sprawdzą się zarówno na dachu, jak i elewacji, dzięki czemu można osiągnąć efekt całkowicie jednolitej bryły domu. To często wykorzystywany zabieg szczególnie w domach typu nowoczesna stodoła.
Jak jest zbudowana elewacja w systemie Cedral?
Materiały Cedral na elewacji montowane są w systemie fasady wentylowanej. System ten składa się z podkonstrukcji, materiału izolacyjnego oraz okładziny zewnętrznej (materiały Cedral), która chroni dom przed czynnikami atmosferycznymi. Między nimi znajduje się pustka powietrzna, czyli szczelina wentylacyjna. Umożliwia ona przepływ powietrza, zapewnia izolację termiczną i akustyczną, a także odprowadzanie wilgoci ze ścian.
Zarówno deski, jak i płytki można stosować jako jedyny materiał na elewacji, ale także łączyć je np. z drewnem czy tynkiem. Za tę elastyczność polubili je nie tylko architekci, ale i inwestorzy.