Dom wakacyjny nad Czarnym Jeziorem w Czarnogórze

HED STUDIO
Partnerzy

O inspiracji

Ten wakacyjny, a zarazem górski dom znajduje się na zboczu jednej z gór w masywie Durmitor w Czarnogórze. W pobliżu zaczyna się park narodowy, a lokalizacja jest tym bardziej niezwykła, że mieszkańcy domu mogą cieszyć się nie tylko widokiem na góry, ale również na piękne Czarne Jezioro leżące poniżej.

nowoczesna STODOŁA o powierzchni 96 m2 zaprojektowali architekci Jelena Puresic i Velibor Vojvodic, którzy idealnie dopasowali ten projekt do jego lokalizacji. Ze względu na pochyły teren działki, dom podzielony jest na „kaskady”, mając poziom wyższy i niższy. Taki układ tworzy też przyjemny podział między przestrzeniami we wnętrzu. Kuchnia z jadalnią znajdują się na nieco wyższym poziomie niż salon, a duże przeszklenie zapewnia przyjemne, pasywne oświetlenie kuchennej przestrzeni.

Całe wnętrze tego domu jest zorientowane na otaczające go krajobrazy, które dominują w nim dzięki przeszklonej fasadzie, wykonanej z termicznego szkła. Ściany i sufity zostały obite deskami, które tworzą ciepłą atmosferę, zapraszającą do środka.  Centralnym miejscem w tym domu jest kominek wykonany z odsłoniętego betonu, który zachował teksturę desek szalunkowych. W sposób delikatny oddziela on salon od sypialni. Aby stworzyć pewien kontrast do drewnianych ścian i sufitów, architekci zdecydowali się wykończyć podłogi gładkim betonem, który na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie chłodu, ale w rzeczywistości cała betonowa podłoga jest podgrzewana. Wnętrze tego domu rozszerza się o przestronny taras z podgrzewanym basenem.Cały projekt jest prosty, dzięki czemu doskonale wpisuje się w swoje otoczenie. Jego eleganckie linie współgrają z ciemną, metalową elewacją, sprawiając, że dom nie dominuje w krajobrazie, lecz raczej staje się jego częścią, niezależnie od pory roku.

Lokalizacja: Czarnogóra
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf