Dom z atrium w Tuszowie Narodowym

Partnerzy

O inspiracji

Zaprojektowany przez MEEKO Architekci, budynek mieszkalny jednorodzinny znajduje się w Tuszowie Narodowym, w leśnej okolicy pod Mielcem. Bryłę budynku determinuje funkcja mieszkaniowa, nawiązanie do archetypowej formy zabudowy zagrodowej w otaczającym sąsiedztwie oraz zapisy zawarte w decyzji o Warunkach Zabudowy. Lokalizacja budynku odnosi się do wjazdu na przedmiotową działkę z drogi gminnej oraz do ekspozycji względem stron świata.

Idea „Domu z atrium”

Ideą jest synteza wymagań Inwestora oraz założeń projektowych wynikających z najbliższego otoczenia. Dom miał za zadanie stworzyć swoistą enklawę dla mieszkańców i podzielić przestrzeń na półprywatną i prywatną. Rozwiązanie przestrzenne na działce, a w tym usytuowanie drogi dojazdowej i wejścia od strony południowej do budynku pociągnęło za sobą szereg konsekwentnych rozwiązań w aranżacji wnętrza domu. Taras zewnętrzny i strefa dzienna domu wraz z kuchnią zlokalizowano od strony zachodniej. Aby dodatkowo doświetlić wnętrza domu zaprojektowano atrium w części centralnej budynku, dzięki któremu światło wpada do jego wnętrza. Atrium stanowi też dodatkowy taras wewnętrzny dla mieszkańców. Wprowadza starannie zaprojektowaną zieleń do jego wnętrz, zbliżając go do otaczającej przyrody.

Bryła

Forma architektoniczna składa się z klasycznej nowoczesnej STODOŁY krytej prostym dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 26 stopni zaprojektowanym w formie dachu bezokapowego. W części południowo-zachodniej, na przedłużeniu bryły głównej dostawiono prostopadłościan z przeznaczeniem na garaż. Nad tą przestrzenią znajduje się dach płaski, który funkcjonalnie spaja garaż z domem i zarazem dopełnia architekturę budynku. Dodatkowym atutem płaskiego dachu jest wykorzystanie go jako kolejny taras zewnętrzny. Dostać na niego się można zewnętrznymi stalowymi schodami ukrytymi w narożniku budynku.

Elewacja

Pokrycie dachu zaprojektowano w postaci blachy ocynkowanej montowanej w systemie płaskiej blachodachówki modułowej z przetłoczeniami w kolorze szarym. Ściany zewnętrzne głównej bryły wykończono deskami modrzewiowymi w układzie pionowym z montażem ukrytym. Pasy między okienne zaakcentowano płytami z betonu architektonicznego tworząc horyzontalne wydzielenia w kompozycji elewacji. Ściany w atrium są wykonane w tynku dekoracyjnym cienko-ziarnistym. Imituje on strukturę betonu, który jest doskonałym tłem dla zieleni w tym mikro wnętrzu.

Lokalizacja: Tuszów Narodowy pod Mielcem, Polska
Powierzchnia: 152,5 m2 (dom) + 28 m2 (garaż) + 25 m2 (atrium)