Dům v Ruině: manifest

ORA BoysPlayNice
Kategorie: Domy ceglane Renowacje
Partnerzy

O inspiracji

Architektów z czeskiej pracowni ORA poproszono o zrekonstruowanie fascynującego budynku. Mianowicie, mocno zniszczonego domu, dawnej zagrody przebudowanej w czasach komunistycznych na spichlerz. Dům v Ruině przeorganizowano w innym celu. Podczas pierwszej wizji lokalnej przeanalizowano jego połączenia, wnęki i występy, odkrywając oryginalne formy.

Mimo wcześniejszej nierozważnej przebudowy Dům v Ruině nie stracił nic ze swojej świetności. Wręcz przeciwnie, sposób, w jaki jest położony, w jaki wznosi się ku niebu i sposób, w jaki jego surowa materia opiera się czasowi, okazały się najwyższej jakości. To była ruina do szpiku kości. Z pierwotnego domu pozostała tylko ceglana obudowa z dachem. Wspólnie z właścicielami budynku architekci zadali sobie pytanie, czy dom ma dokąd wracać. Jakakolwiek próba tradycyjnej naprawy oznaczałaby utratę pierwotnego charakteru ruiny. Dlatego stosunkowo szybko odrzucono spekulatywną rekonstrukcję stanu pierwotnego, jak również wszelkie inne imitacje. Zaproponowano naprawienie obecnego stanu romantycznych ruin i wejście do domu od nowa.

Manifest architektoniczny

Architekci zaproponowali rozebranie wewnętrznych części budynku i przywrócenie pierwotnego układu z dwoma kondygnacjami zamiast trzech oraz pierwotną skalą. Wiąże się z tym powrót do pierwotnego podziału elewacji. „W istniejącej inscenizowanej ruinie wybudowaliśmy nowy, ocieplony dom, spełniający wszystkie obowiązujące normy energetyczne. Ponownie wykorzystaliśmy zdrowe pod względem konstrukcyjnym drewniane belki jako elementy stropów i zamienniki wiązarów. Większość materiału pozostała na swoim miejscu, tylko lekko przeorganizowana” – mówią architekci ze studia ORA. Zachowano wentylowaną szczelinę między nową a oryginalną strukturą. Nowa struktura jest czasami nieco przesunięta w stosunku do starej. Okna nie pasują dokładnie do otworów w starym murze, a miejscami stary mur występuje również we wnętrzu. Dochodzi do wizualnego splotu dwóch światów. Nowy budynek Dům v Ruině przenika przez otwory w starym murze, a stary mur wchodzi przez nowe okna.

Projekt to manifest tego, jak traktować stare domy. Nie trzeba tracić autentyczności starości. Nie trzeba burzyć ani odbudowywać dogmatycznie. Jednocześnie nawet w takim przypadku można budować ekonomicznie z nowoczesnych materiałów i osiągnąć wymagane parametry. Tak jak Dům v Ruině szanował swoją historię od samego początku, tak ogród zaprojektowano tak, aby stał się naturalną częścią krajobrazu. Nie ma fizycznych granic. Granicę wyznaczają jedynie fragmenty murków i brama kortenowska, a ogród połączono z otoczeniem. Sady, łąki i głogi tylko „pożyczono” z najbliższej okolicy. Ogród staje się elementem wiążącym dom, jego widoki i otaczający krajobraz.

Dům v Ruině – przestrzeń

Goście domu spotykają się w przestronnym salonie o podwójnej wysokości z piecem kaflowym i kuchnią. Oferuje on również udogodnienia nowoczesnego życia. Schody w przestronnym holu prowadzą gości do poszczególnych pokoi z łazienkami. Tam mogą cieszyć się spokojem przestrzeni i patrzeć na otwarty krajobraz przez masywne stare mury, które otaczają widoki; lub poddać się panującej tu ciszy. Okrągły stół w holu komunikuje się z masywnym dębowym stołem na zewnątrz, przy którym można się poruszać, gdy pozwala na to pogoda i być jeszcze bliżej otaczającego krajobrazu.

Lokalizacja: Sýpka Arnoštov – Jevíčko, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt