Dwie STODOŁY w Krajanowie

Archilab

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Budynek zlokalizowany jest na widokowej działce w północnej części Wzgórz Włodzickich. Głównymi założeniami projektu było nawiązanie do tradycyjnej, lokalnej zabudowy, przy zachowaniu nowoczesnego charakteru budynku. Budynek został zaprojektowany tak, aby usytuowany był w samym centrum dużej działki, która nie jest planowana do ogrodzenia.  Lokalizacja budynku na działce podyktowana jest kadrami widokowymi z poszczególnych części budynku.  Poza budynkiem na działce zaprojektowany jest sad oraz wgłębnik na ognisko. Ingerencja w teren jest minimalna, ponieważ istniejąca łąka z endemicznymi gatunkami roślin jest planowana do zachowania.

Wejście do budynku zlokalizowane jest w łączniku, z którego jest dostęp do dwóch wydzielonych części. W większej bryle zlokalizowana jest główna część dzienna domu wraz z sypialniami na piętrze. Na parterze zaprojektowany jest dwukondygnacyjny salon, częściowo oddzielona od części dziennej kuchnia i gabinet. Mniejsza bryła pełni funkcję gościnną. Znalazło się tu miejsce na otwartą część dzienną, łazienkę dla gości i pomieszczenie gospodarcze. Na piętrze mniejszej bryły zaprojektowana jest sypialnia.

Istotną częścią tego projektu był dobór materiałów wykończeniowych. Są to materiały, które nawiązują do tych lokalnych, które znaleźć można w zachowanych istniejących budynkach w Krajanowie i okolicy. Elewacja mniejszej bryły wykończona jest opalanym drewnem, który to proces nadaje mu charakterystyczny ciemny odcień oraz dużą trwałość. Z tego samego materiału wykonane są okiennice. Większa bryła wykończona jest okładziną kamienną.  Kamień pojawia się również w murkach na terenie działki. Dach nad łącznikiem zaprojektowany jest w formie zielonego stropodachu.

Detalem, który został tutaj zastosowany, są przesuwne drewniane okiennice. Jest to element zaczerpnięty z tradycyjnej sudeckiej architektury, a tutaj został zaprojektowany jako alternatywa dla rolet w oknach, w związku z koniecznością zasłaniania okien na czas nieobecności właścicieli. Jest to tym bardziej istotne przy braku tradycyjnego ogrodzenia. Przesuwanie okiennic na tarasie umożliwia pełne odsłonięcie okien, ale daje też możliwość stworzenia na nim zacienionej, kameralnej strefy.

Ten i wiele innych ciekawych projektów zobaczyć możecie w zakładce na naszej stronie oraz na stronie pracowni Archilab.

Partner

Archilab