Dyes Inlet Farmhouse and Boat Bunker

Shed Architecture & Design Rafael Soldi
Kategorie: Renowacje
Partnerzy

O inspiracji

Architekci z SHED Architecture ożywili ceglany dom wiejski oraz odnowili poczucie miejsca i połączenia z otaczającym terenem. Poznajcie Dyes Inlet Farmhouse and Boat Bunker w sercu amerykańskiego Silverdale.

Kiedy Właściciele – Kirsten i Rick – znaleźli ofertę starego ceglanego domu na dawnej farmie ostryg na półwyspie Kitsap w Waszyngtonie, wiedzieli, że znaleźli coś wyjątkowego. Dzięki wiejskiej scenerii, widokom na nabrzeże i bliskości lotniska lokalizacja była idealna. Ciężkim orzechem do zgryzienia był bowiem opuszczony wiejski dom z lat 30. Skontaktowali się z firmą SHED Architecture & Design z siedzibą w Seattle, aby doradzić im w sprawie kolejnych kroków; czy powinni przebudować i rozbudować, czy zburzyć i zbudować większy dom? Po przemyśleniach zespół zdecydował, że SHED wyremontuje istniejący dom wiejski dla gości i zaprojektuje nową główną rezydencję dla Kirsten i Ricka. Tak powstał Dyes Inlet Farmhouse and Boat Bunker.

Dyes Inlet Farmhouse – akcja renowacja

Architekci z SHED rozpoczęli prace od wiejskiego domu z widokiem na Dyes Inlet, rewitalizując ceglaną konstrukcję, aby przewidzieć rozwój terenu bez wymazywania jego charakteru. Aby to osiągnąć, zespół projektowy całkowicie przeprojektował wnętrze, pozostawiając nienaruszony wygląd zewnętrzny i przeniósł go w XXI wiek. Przemyślane detale zewnętrzne pokazują syntezę starego i nowego, podkreśloną w zachowanych ceglanych inicjałach pierwotnego właściciela, dużym zwisie dachu i stalowym baldachimie nad zmienionym wejściem.

Istniejący plan piętra był zbiorem małych pokoi rozmieszczonych wokół centralnego paleniska, w większości odciętych od krajobrazu. Zespół projektowy przekształcił układ w otwartą i przestronną przestrzeń życiową połączoną pod jednym dużym dwuspadowym dachem, wykorzystując mocną i prostą konstrukcję do zintegrowania dwóch nowych lukarn, jednego skierowanego w stronę wody, a drugiego na sad i ogród. Nowe okna i rozległy taras oferują wspaniałe widoki, a celowe wykończenia wnętrz i materiały inspirowane Skandynawią nadają domowi charakteru. „Nie szukaliśmy złożoności. Szukaliśmy prostoty” – skomentowała Kirsten. „Projekt SHED wyprowadza na zewnątrz; jest niesamowicie spokojny”. Dwie sypialnie z łazienkami i elastyczny pokój w piwnicy pomieszczą przyszłe wizyty rodziny i przyjaciół.

Boat Bunker – część druga

Niedaleko domu SHED zaprojektował do połowy zakopany bunkier dla łodzi. Struktura zapewnia prywatność z sąsiednich nieruchomości i przechowuje wiosła i kajaki do użytku na pobliskiej drodze wodnej. Projekt łączy się z miejscem za pomocą betonowych ścian i zielonego dachu i nawiązuje do bunkrów obrony wybrzeża Dyes Inlet widzianych wokół półwyspu Kitsap.

Lokalizacja: Silverdale, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA