Easterbrook House

Dorrington Atcheson Architects Emma-Jane Hetherington
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Czerpiąc wskazówki projektowe z użytkowych form namiotu i szopy, Easterbrook House dla wielopokoleniowej rodziny to duet zwartych budynków. Zastosowano w nich skromny zestaw materiałów, aby nadać krajobrazowi należne miejsce w projekcie.

Zlokalizowane dla słońca, odosobnienia i widoków na otaczający busz. Główne mieszkanie i jego „kuzyn” mają wspólną estetykę i podobne planowanie. Główny dom zaprojektowano jako przypominający STODOŁĘ pawilon z sypialniami dla dorosłych i dzieci na przeciwległych końcach. Dach przypominający baldachim jest rozciągnięty między tymi solidniejszymi podpórkami do książek jak plandeka.

Skromna powierzchnia 120 metrów kwadratowych wymagała skrupulatnego planowania bez marnowania przestrzeni. Choć prostokątna bryła ma tylko 4 metry szerokości, strzelisty jednospadowy dach i przeszklenia na całej wysokości nadają głównej strefie mieszkalnej wrażenia przestronności. Dach z dzieloną kratownicą pozwala zewnętrznej pergoli zacieniać dom latem, a okna clerestory zapewniają słabe światło zimą. Skromna paleta belek klejonych, ścian i sufitów ze sklejki, stolarki aluminiowej i betonowych podłóg nadaje swobodnego, wakacyjnego klimatu.

Zatopiony salon w strefie dziennej na otwartym planie to nowoczesne spojrzenie na miejsce do rozmów, a ta zmiana poziomu wyznacza przestrzeń. Wbudowane meble pomogły zaoszczędzić miejsce. Poza kuchnią zestaw suwaków wnękowych wyznacza dodatkową sypialnię lub biuro. Detale z desek i listew na tej wstawce dodatkowo definiują tę strefę i wprowadzają detale zewnętrzne przypominające STODOŁĘ do wnętrza. Wbudowane łóżka piętrowe w sypialniach dziecięcych można łatwo przekształcić w biurko – aspekt, który stanowi zabezpieczenie na przyszłość w domu dla rosnącej rodziny. Wyraziste kolory podstawowe nadają osobowości projektowi.

Lokalizacja: Auckland, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA