Ekologiczna oaza Amber Valletty

Ross Cassidy Rich Stapleton
Partnerzy

O inspiracji

Supermodelka zleciła projektantowi zaprojektowanie zrównoważonego domu zgodnie z jej działaniami na rzecz ochrony środowiska. Amber Valletta, która zyskała sławę po raz pierwszy w latach 90., jest czołową działaczką na rzecz zmian klimatycznych. Jest ambasadorką zrównoważonego rozwoju marki Karl Lagerfeld, a także brała udział w kilku protestach Jane Fondy w ramach Fire Drills.

Proekologiczny etos

Valletta stara się wpisywać swój proekologiczny etos w każdy element swojego życia, łącznie z domem. W ten sposób ona, jej narzeczony, fryzjer Teddy Charles, i projektant wnętrz Ross Cassidy pracowali nad przekształceniem nowego domu na wzgórzu Los Angeles w model zrównoważonego rozwoju. Zadanie było sprecyzowane: dom, który będzie „niezwykle uspokajający i będzie przypominał sanktuarium. Miejsce gdzie możesz odetchnąć”.

„Zielone” wyposażenie

Oznaczało to ponowne przemyślenie podejścia, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Diaz + Alexander Studio, firma zajmująca się projektowaniem architektonicznym, zbudowała już fundament i ramę. „Kształt już był, więc pracowaliśmy z nimi nad wykończeniami, aby uczynić go zrównoważonym i wkomponować w kontekst otoczenia” mówi Cassidy. Wyposażyli dom pod panele słoneczne. Zamontowali okna z podwójnymi szybami, które są wymagane w przypadku nowych budynków w Kalifornii i pomagają w izolacji termicznej. Większość elewacji pokryli kamieniem w kolorze gołębiej szarości i piasku. „Jasny kamień odbija światło i sprawia, że w domu jest chłodniej” zauważa Cassidy. „Kamień jest trwały wiecznie i nie wymaga konserwacji. Jeśli pomyślisz o domach z połowy stulecia w Los Angeles, zawsze miały one kamienne ściany. Miło, że kamień wrócił do mody.”

W przypadku ścian wewnętrznych Valletta chciała uniknąć konwencjonalnych farb, które często emitują substancje chemiczne, które mogą być rakotwórcze. Zamiast tego ona i Cassidy wybrali tynk z naturalnej gliny zabarwiony naturalnymi pigmentami. Wystrój jest również nastawiony na ekologię. Zamiast wyposażać dom w nowe meble, Valletta ponownie tapicerowała elementy, które już posiadała. Aby wypełnić luki, postawiła na styl vintage. Na zewnątrz, gdzie rodzina spędza sporo czasu, Valletta i Charles zasadzili pustynny ogród, który wymaga niewielkiej ilości wody.

Lokalizacja: Los Angeles, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA