Fot. Gustav Willeit | Arch. Andreas Gruber

Nowoczesna interpretacjatradycyjnego folwarku

Habitat L znajduje się na obszarach wiejskich w pobliżu Lengstein w gminie Ritten. Okolica charakteryzuje się działalnością rolniczą, lasami kasztanowymi, uprawą winorośli i hodowlą zwierząt.

Fot. Gustav Willeit | Arch. Andreas Gruber

Budynek prezentuje się jako współczesna interpretacja zespołu folwarcznego, płynnie łącząc funkcjonalność rolniczą z atrakcyjną koncepcją mieszkalną dla młodej rodziny. Habitat L ucieleśnia symbiozę elementów tradycyjnych i nowoczesnych, tworząc harmonijny i funkcjonalny ogólny obraz. Budynek sprawia wrażenie dwukondygnacyjnej bryły z dwuspadowym dachem. Naturalny teren został konsekwentnie zachowany. Konstrukcja została dobrana zgodnie z lokalnymi warunkami i typologią środowiska osadniczego i stanowi ważny przepis na całościowe wrażenie. Projekt charakteryzuje się ścianami otynkowanymi wapnem, powierzchniami z betonu i drewnem kasztanowym z lasu należącego do gospodarstwa. Części ścian wykorzystywane są również jako meble, np. wnęki do siedzenia bezpośrednio przy szybie okiennej.

Fot. Gustav Willeit | Arch. Andreas Gruber

Energooszczędny system grzewczy wykorzystuje odwierty geotermalne w połączeniu z pompą ciepła, a pobliski system fotowoltaiczny na budynku stodoły uzupełnia koncepcję zrównoważonej energii. W projekcie budowlanym wykorzystano wyłącznie naturalne materiały, co odzwierciedla fundamentalne podejście do rolnictwa i natury.

Fot. Gustav Willeit | Arch. Andreas Gruber

Habitat L odzwierciedla związek ze środowiskiem wiejskim i krajobrazem, demonstrując udane połączenie tradycji i innowacji.