Fot. Eric Piasecki | Arch. Stan Dixon, Carolyn Malone

Projekt inspirowany klasycznąeuropejską architekturą

Inspiracją do stworzenia projektu tej wyjątkowej rezydencji była fotografia historycznych budynków gospodarczych z kamienia i sztukaterii, którą klient przyniósł na pierwsze spotkanie z architektem. To zdjęcie stało się początkiem twórczej rozmowy o stworzeniu domu, który łączy w sobie siłę prostych form i przemyślanej architektury. Przedstawiona na obrazie geometria dwuspadowego dachu oraz wyjątkowe przestrzenie zewnętrzne zachwyciły zarówno klienta, jak i architekta, stając się główną inspiracją dla projektu.

Fot. Eric Piasecki | Arch. Stan Dixon, Carolyn Malone

Podejście do projektowania było niezwykle zdyscyplinowane i konsekwentne – od rozmiarów domu, przez jego układ przestrzenny, aż po dobór materiałów. Zasadą było „mniej znaczy więcej”, jednak mimo to, dom pełen jest ciepła, które płynie z naturalnych materiałów użytych w jego budowie. Prawie każde pomieszczenie ma dostęp do przestrzeni na zewnątrz, w tym kameralnych, nieformalnych dziedzińców, które stanowią przedłużenie wnętrza. Dzięki temu, dom nie tylko łączy wnętrza z naturą, ale również wprowadza elementy klasycznego wzornictwa, co nadaje całej architekturze ponadczasowy charakter.

Fot. Eric Piasecki | Arch. Stan Dixon, Carolyn Malone

Klienci pragnęli, by ich dom był funkcjonalny i dobrze zagospodarowany, nie za duży, ale za to idealnie dopasowany do ich potrzeb. Zdecydowali się na stworzenie pomieszczeń, które będą regularnie używane, bez marnowania przestrzeni. Projekt zakładał salon oraz zewnętrzny dziedziniec jako centralne punkty, wokół których zaplanowano resztę przestrzeni. Brak nadmiaru korytarzy sprawił, że te dwie przestrzenie stały się kluczowe dla przepływu domu. Jedną z najważniejszych cech tego domu jest obecność światła słonecznego w niemal każdym pomieszczeniu, co pozwala, by dom zmieniał się w ciągu dnia, w zależności od pory i kąta padania promieni słonecznych.