Inspiracją do projektu było zdjęcie historycznych budynków gospodarczych z kamienia i sztukaterii w Europie. Przyniósł go klient na nasze pierwsze spotkanie z architektem. W prostych formach i przemyślanej architekturze tkwiła siła. Nic na obrazie nie było zbędne. Klientka i architekt byli zachwyceni czystą geometrię dwuspadowego dachu i wyjątkowymi przestrzeniami zewnętrznymi. To pojedyncze zdjęcie zapoczątkowało twórczą rozmowę na temat domu.
Zdyscyplinowane podejście wpływało na każdą decyzję – od wielkości domu i znajdujących się w nim pomieszczeń, po użyte materiały. Nawet wystrój. Jednak mimo że wybrano zasadę mniej znaczy więcej, dom nadal jest wypełniony ciepłem i duszą emanującą z naturalnych materiałów. Prawie każdy pokój ma dostęp do świata zewnętrznego, w tym do kameralnych, nieformalnych dziedzińców. Stanowią one przedłużenie wewnętrznych przestrzeni. Mimo braku jakichkolwiek ozdób, proporcje pozostają wierne klasycznemu wzornictwu, nadając architekturze ponadczasowość.
Klienci nie chcieli, aby dom był zbyt duży. Chcieli jedynie zbudować pomieszczenia, które będą regularnie używane, bez marnowania przestrzeni. Dom zaprojektowano z salonem i zewnętrznym dziedzińcem jako symetrycznym centralnym rdzeniem. Rezydencja ma niewiele korytarzy, więc te dwie centralne przestrzenie mają kluczowe znaczenie dla przepływu domu. Jedną z najbardziej przydatnych cech domu jest obecność światła słonecznego w prawie każdym pomieszczeniu. Dzięki temu dom ewoluuje w ciągu dnia.
Lokalizacja: Atlanta, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA