Family house Lety

WT Architecture
Partnerzy

O inspiracji

Celem tego projektu było stworzenie domu, który swoim rozmiarem, poziomem wygody i koncepcją architektoniczną odpowiadałby potrzebom współczesnej, młodej rodziny.

Dom, który znajduje się w rejonie Pragi w Czechach, jest wykonany z drewna, a podstawowa konstrukcja nośna jest zintegrowana z wnętrzem budynku. Takie podejście pozwoliło maksymalnie wykorzystać przestrzeń, nawet w pomieszczeniach, które wydają się być stosunkowo nieduże.Podstawą projektu była przejrzysta, logiczna organizacja wnętrza, z odpowiednią ilością miejsca do przechowywania różnych rzeczy. Parter zdominowany jest więc przez salon z dużą ladą kuchenną. Pomieszczenie oddzielone jest od części wejściowej domu klatką schodową. Wyższe piętro, które w rzeczywistości jest poddaszem, jest dla kontrastu podzielone na mniejsze elementy: trzy osobne sypialnie i łazienkę. Ulokowany z boku korytarz pełni też drugą funkcję, mieszcząc szafy domowników. Komfort sypialni głównej został zwiększony przez bezpośredni dostęp do łazienki. Wszystkie pozostałe pokoje mają płaskie sufity, co pozwoliło stworzyć niewielką przestrzeń użytkową jeszcze wyżej.

Niezwykle prosty i „tradycjonalny” wygląd domu jest efektem surowych przepisów budowlanych, które narzucają kształt i nachylenie dachu, wysokość (ilość pięter) konstrukcji oraz odległość od krawędzi działki. Dom z zewnątrz tworzy jedną bryłę, która poprzecinana jest powtarzającym się wzorem okien. Przejście dachu na elewację ścian podkreśla masę bryły, w której rynny i rury odpływowe zostały zintegrowane ze ścianami, bez tworzenia klasycznych okapów dachowych.

Na dwóch ścianach szczytowych konstrukcja przełamuje się po skosie. Od jednej strony taki zabieg tworzy zadaszone wejście na poziomie parteru, a po drugiej stronie powstał osłonięty balkon na piętrze wyższym.

Wygląd domu jest minimalistyczny, a nawet ascetyczny, co podkreśla dodatkowo ograniczona paleta naturalnych materiałów, ustawienie okien oraz ograniczenie detali.

Lokalizacja: Okolice Pragi, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA