Forestry Road

Yardley Architecture Mick Stephenson
Partnerzy

O inspiracji

Ten projekt jest bezpośrednią odpowiedzią architektów na ruch słońca, dominujący kierunek wiatru oraz rosnące na działce drzewa. Dom o nazwie „Forestry Road” został zaprojektowany przez firmę Yardley Architecture i powstał na porośniętym lasami terenie Ashley Forest Canterbury na wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej w Nowej Zelandii.

Właściciele działki poprosili architektów o projekt domu, który będzie dostosowany do miejsca i do dynamicznie zmieniającej się rodziny. Inspiracją była lokalna, tradycyjna architektura, która często upraszcza typologię zabudowań. Projekt Forestry Road oparł się więc na dwóch współczesnych budynkach z dwuspadowym dachem, które osadzono na delikatnie nachylonym terenie działki. W większym budynku powstały główne przestrzenie wykorzystywane przez całą rodzinę, a mniejsza konstrukcja pełni drugorzędną rolę, mieszcząc elastyczną powierzchnię, która – zależnie od potrzeb – służy za studio, garaż, czy dodatkowy apartament.

Kluczem do projektu była wyjątkowa lokalizacja Forestry Road. To właśnie ona miała być na pierwszym planie, a architektura zajęła drugie miejsce dzięki wprowadzeniu prostych, nienarzucających się form. Główna część domu leży na osi wschód-zachód, dzięki czemu optymalnie wykorzystuje piękne widoki i naturalne światło. Studio jest nieco odchylone, podkreślając umiejscowienie wejścia oraz otwierając oba budynki na główny widok ze strony południowo-wschodniej.

Właściciele nowoczesnej STODOŁY kładli duży nacisk na prywatność, więc architekci starannie przemyśleli projekt również pod tym kątem, ponieważ dom stoi w pobliżu drogi. Aby zwiększyć poczucie prywatności, dodano ekrany z drewnianych listew, z których część można przesunąć, a część zamocowano na zawiasach. Ten rodzaj żaluzji chroni latem przed ostrym słońcem, a w razie potrzeby przesłania też przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów. Taka opcja pozwala właścicielom otworzyć lub zamknąć dom przed światem zewnętrznym.

Lokalizacja: Ashley Forest, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA