Garage

AMOS MORGAN PHOTOGRAPHY
Partnerzy

O inspiracji

Garaż to debiutancki, wielokrotnie nagradzany projekt firmy graypants.Jest to projekt budynku mieszkalnego, który jest próbą zachowania wspomnień związanych z istniejącą tu wcześniej konstrukcją i ponownego wykorzystania materiałów, jakie z niej pozyskano. Połączono nowe i stare elementy, by uhonorować piękno codziennych interakcji.
Nie brakuje tu innowacyjności w postaci podświetlenia ścian sterowanego telefonem komórkowym, czy ukrytych pod drewnianą podłogą łóżek, które składają się w wygodne miejsca do siedzenia. Jednocześnie ważnym elementem jest tu także liczący około stu lat piec do palenia drewnem.

Tajemnica, wspomnienia, poezja i światło. Ożywienie starej konstrukcji z czasów powojennych (garażu), która była zniszczona i zapomniana. To, co po niej pozostało, było pełne ciekawych historii, a jej ściany pokryte były impresjami z przeszłości. Oddzielono, a następnie z radością połączono stare materiały, by obudzić w nich nowe życie. Porysowane deski stworzyły nowy kontekst definiując nowe funkcje, a pozostałości konstrukcji zostały ponownie złożone tworząc podłogę, ukrywając pod spodem łóżka i miejsca odpoczynku. Odzyskane drewno sosnowe, stara umywalka i wiekowy piec wprowadzają tu wspomnienia innych ludzi: połączenie starego z nowym, przeszłości z przyszłością.
Projekt zwany garażem miał być projektem tajemniczym. Miał zmienić rutynowe czynności naszego życia w nadchodzące okazje, które tworzą piękno przez pełną radości interakcję. Miał stać się płótnem, które obudzi wyobraźnię, by zmienić nowe w stare i stare w nowe. Nowe, które stanie się teatrem pozwalającym obserwować jak to co stare powoli traci swe barwy. Ta przestrzeń nie miała być zwyczajna… Chodziło raczej o dotarcie do granic tego, co jest zwyczajne.

Zwycięzca nagród: 2013 AIA Seattle Honor Award, 2014 Residential Architecture Design Award i 2014 Copper in Architecture Award

Lokalizacja: Waszyngton, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA