Fot. Kristian Alveo | Arch. Habitable Form

Ekologiczny domw koronach drzew

Studio architektoniczne stworzyło pokryty drewnem Victory Bay House, aby zminimalizować zakłócenia w drzewostanach dębowych oraz wytrzymać burze i powodzie, które mogą uderzyć w jego lokalizację wzdłuż wybrzeża Atlantyku. Zaprojektowano go z myślą o małżeństwie emerytów.

Fot. Kristian Alveo | Arch. Habitable Form

„Koncepcja projektu zakładała umieszczenie obiektu pod osłoną cienistych dębów i połączenie go z otaczającym go parkiem” – stwierdziło studio. Projekt czerpał także inspiracje z ludowych budynków znalezionych w Lowcountry. Choć domy reprezentują różnorodne style architektoniczne, często mają duże werandy i elementy chroniące przed słońcem, takie jak okiennice i głębokie okapy.

Fot. Kristian Alveo | Arch. Habitable Form

Firma Habitable Form zaprojektowała trzypiętrowy dom o łącznej powierzchni 268 metrów kwadratowych. Pionowa orientacja domu i powierzchnia w kształcie litery L ograniczyły zakłócenia w życiu dębów. Ściany zewnętrzne oklejono modyfikowanym drewnem. Bocznica to sosna Monterey zabezpieczona płynem na bazie biologicznej, aby nadać jej właściwości twardego drewna. „Drewno pozostawione działaniu czynników atmosferycznych nabierze srebrzystego połysku, jeszcze bardziej wtapiając dom w jego naturalne otoczenie” stwierdziło biuro architektoniczne.

Fot. Kristian Alveo | Arch. Habitable Form

Główny poziom domu podniesiono nad ziemię, co jest wymogiem rządowym ze względu na ryzyko powodzi na tym obszarze. Z kolei na parterze zaprojektowano przestrzenie nieklimatyzowane – garaż oraz przechowalnię rowerów i sprzętu plażowego, prysznic zewnętrzny oraz taras jadalny. Na poziomie gruntu znajduje się centralny korytarz. Znajduje się on w najniższym punkcie nieruchomości i służy jako ścieżka odwadniająca. Ponadto zapewnia bezpośredni dostęp do powierzchni magazynowych. Pierwsze piętro obejmuje strefę publiczną, na którą składa się salon, kuchnia, jadalnia i część dzienna na świeżym powietrzu. Na tym poziomie znajduje się także sypialnia dla gości. Na najwyższym piętrze po jednej stronie znajduje się główny apartament z sypialnią. Po drugiej przestrzeń zaprojektowana jako prywatne mieszkanie z dwiema sypialniami i „gankiem w koronach drzew”.

Fot. Kristian Alveo | Arch. Habitable Form

Dom posiada dwie klatki schodowe i windę. Jedna z klatek schodowych ujęta jest w wysoką, szczytową bryłę wyłożoną drewnianymi listwami, widoczną wzdłuż elewacji frontowej. Chociaż większość domu ma konstrukcję betonową i drewnianą, klatka schodowa ma stalową ramę momentową ze względu na „silne warunki wiatrowe, które mogą wystąpić podczas huraganu” . Zespół zauważył, że układ skonfigurowano tak, aby zapewniał prywatność i autonomię.