Glen Iris House

Pandolfini Architects Rory Gardiner
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Zbudowany w Melbourne, Glen Iris House został pomyślany jako kompozycja trójwymiarowych obiektów, które rozciągają się po wnętrzu i na zewnątrz budynku. Kontrastująca paleta surowych materiałów podkreśla powstałe formy i tworzy wrażenie trwałości i solidności. Dom składa się z trzech pawilonów, które schodzą wzdłuż konturów długiego prostokątnego terenu; przypominająca STODOŁĘ konstrukcja tworzy główną przestrzeń życiową w centrum posiadłości i jest wypełniona ceglanymi formami, które zawierają sypialnie z przodu i warsztat samochodowy z tyłu. Przeszklone łączniki łączą pawilony, podkreślając ich różnice materiałowe i formalne oraz przyczyniając się do poczucia podróży podczas poruszania się po terenie.

Patynowany miedziany ekran rozciąga się na parterze fasady frontowej Glen Iris House, reinterpretując otaczające frontowe ogrodzenia porośnięte zielenią, ale odsunięte od granicy posesji, aby stworzyć hojny gest w stronę ulicy. Obłożona cegłą bryła wsporników pierwszego piętra wystaje ponad ekran i balansuje na betonowym ostrzu, wskazując główne wejście i sugerując materiały i formy wewnątrz. Terakotowe cegły, ułożone pionowo i pod kątem 45 stopni, nawiązują do pokrytych dachówką dachów sąsiednich domów i tworzą dynamiczne tło aby cętkowane światło — przefiltrowane przez istniejące drzewa uliczne — tańczyło w poprzek.

Kontrastując z ceglaną elewacją pawilonu sypialnego, główna przestrzeń życiowa wygląda jak odsłonięty szkielet z solidnych betonowych żeber, które chronią delikatne wnętrze wewnątrz. Ściany z betonu tworzą podstawową strukturę, definiują zewnętrzną stronę. Detale wnętrza Glen Iris House złożone z trawertynu, amerykańskiego dębu i polerowanych ścian gipsowych zapewniają ulgę i kontrast z surowym, mocno teksturowanym betonem. Pawilon mieszkalny jest zorientowany na północ, z głównymi przeszkleniami osadzonymi głęboko w formie, tworząc głęboki okap, który pośredniczy w dopływie światła i zapewnia widok na centralny ogród i basen. Okna otwierane po obu stronach pawilonu zapewniają doskonale wentylację krzyżową. W całym Glen Iris House zastosowano surowce, dzięki czemu dom starzeje się z wdziękiem i wymaga niewielkiej konserwacji.

Otoczenie jest wplecione w plan, ze zintegrowanymi skrzynkami na rośliny, cięciami w zabudowanej formie i starannie dobranymi otworami, tworząc silny dialog i połączenie z ogrodem. Prostota kompozycji, odważna materialność i misterne detale definiują Glen Iris House. Dom stanowi rzeźbiarski dodatek do eklektycznego krajobrazu ulicznego, a jego abstrakcyjna fasada niewiele wskazuje na to, co kryje się w szeregu wspólnych i prywatnych przestrzeni połączonych przez ich święto formy i materiału.

Lokalizacja: Melbourne, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA