Goodwood BARN

Harrison Lane Jamie Cobel
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Goodwood Barn to nie dom, to właściwie wiejska STODOŁA, w której mieści się stajnia z trzema końmi – została zaprojektowana tak, by łączyć rodzinę poprzez osobiste pasje: konie, taniec i samochody. Goodwood Barn znajduje się na wiejskiej działce w kraterze starego zerodowanego wulkanu w Bombay Hills, około 40 km na południowy wschód od Auckland. Jest to jeden z najsłynniejszych obszarów Nowej Zelandii do ogrodnictwa towarowego i jest chroniony jako „wyjątkowy krajobraz naturalny”, dlatego istotne było, aby projekt STODOŁY uwzględniał wiejskie środowisko.

Rodzina, która jest właścicielem 10-hektarowej posiadłości, mieszka już w pobliskim domu na tej działce, ale potrzebowała dodatkowej przestrzeni, aby zaspokoić talenty i zainteresowania poszczególnych członków rodziny. Stajnia została zaprojektowana dla jednej z córek właścicieli, która jeździ konno, dla drugiej córki, która jest tancerką, powstało studio tańca, przestrzeń rozrywkowa pozwala rodzinie spędzać czas z przyjaciółmi, a pasja taty do wyczynów samochodów przejawia się garażem na cztery samochody i klasyczną „jaskinią mężczyzny”.

Goodwood BARN miejscem pasji

„Nieruchomość ma 230-stopniowy widok na otaczający krajobraz, który jest w większości polami uprawnymi, więc uwzględniliśmy wiele okien, aby wpuścić światło i widoki”, wyjaśnia Laura Daly z Harrison Lane, firmy z Auckland. Harrison Lane zaprojektował i zarządzał projektem kompletnej budowy Goodwood Barn i sąsiedniej areny do jazdy konnej, a także stworzeniem krajobrazu, przekształceniem i ponownym obsadzeniem wybiegów oraz renowacją starszej STODOŁY na terenie posiadłości, aby pasowała do nowej. „Zaczęliśmy od budowy stajni, więc jesteśmy przyzwyczajeni do projektowania bardzo mocnych, dużych, masywnych budynków, którym konie nie dają rady” — mówi Laura. „Ale dla nas ważne jest również stworzenie dobrych proporcji w tworzonych przez nas przestrzeniach. W Goodwood Barn wybraliśmy dach dwuspadowy ze wspornikami wokół podsufitki, który dobrze pasuje do tego szczególnego wiejskiego środowiska”.

Podłoga nowoczesnej STODOŁY o powierzchni 400 m² musiała zostać ustawiona powyżej równiny zalewowej, a podczas początkowych prac ziemnych woda stała się głównym wyzwaniem projektu. „Podczas wykopów pod fundamenty odkryliśmy stare bagno, co oznaczało, że musieliśmy wykopać 2,5 m w dół i odbudować je warstwami wypełniacza geotechnicznego, co zwiększyło koszty budowy i było świetnym przypomnieniem, że pomimo posiadania kompleksowych raportów geotechnicznych często pojawiają się nieoczekiwane wyzwania”. wyjaśnia Laura.

Technikalia

Paleta materiałów jest prosta i wyrafinowana, aby harmonijnie współgrała z eleganckim wiejskim stylem właścicieli widocznym w innych częściach posiadłości. Na zewnątrz stalowy dach jest pomalowany farbą Resene Flaxpod, a okładziny ze sklejki i listew pomalowano ciemnozieloną grafitową tonacją, która pasuje do naturalnego krajobrazu. Jednak wsporniki, weranda i stolarka zapewniają kontrast w świeżej złamanej bieli, która jest przenoszona do wnętrza.

Na piętrze część wypoczynkowa, bar i łazienka mają drewniane podłogi laminowane, białe ściany i sufity. Przesuwne drzwi STODOŁY i francuskie drzwi wychodzą na północny taras, który jest otoczony szklaną balustradą, zapewniając niezakłócony widok na piękny wiejski krajobraz. Na parterze obszerna stajnia ma miejsce dla trzech koni, ciepłą i zimną strefę mycia i pielęgnacji, przylegającą siodlarnię z niestandardową stolarką do przechowywania specjalistycznego sprzętu jeździeckiego. Pomieszczenie do karmienia ma sześć wbudowanych pojemników na paszę do przechowywania paszy dla koni w sposób odporny na gryzonie, wraz z półkami i stojakami na derki dla koni. W całej stajni zastosowano gumową, bezpieczną podłogę dla koni, która pozwala kopytom koni w naturalny sposób zatapiać się w powierzchni, zapewnia przyczepność oraz ciepłe, ciche i komfortowe środowisko dla zwierząt i jeźdźców.

Garaż i studio w STODOLE

Tuż obok znajduje się garaż o powierzchni 60 m² z podwójnymi słupkami, polerowaną betonową podłogą, okładzinami ze sklejki i ścianą z forniru z cegły pochodzącej z recyklingu, która prezentuje dzieła właściciela. Obok znajduje się jasne i przestronne studio tańca z dębowym parkietem na sprężynach, całą ścianą luster i trojgiem dużych francuskich drzwi, które otwierają się na ogród krajobrazowy. Klasyczne zagospodarowanie terenu wokół STODOŁY i ujeżdżalni dopełnia ten wyjątkowy projekt.

Lokalizacja: Auckland, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA