Green Farm

Melt Design Hub The Green Oak Carpentry Company Ltd. Lucy Walters
Partnerzy

O inspiracji

Projekt Green Farm powstał w angielskim hrabstwie Oxfordshire. Łączy on nowoczesne studio i mieszkanie ze starym, zabytkowym budynkiem rolnym. W domu mieszka obecnie była fotografka z Londynu, Caroline Flint. W 2015 roku zwróciła się ona do firmy Melt Design Hub z prośbą o zaprojektowanie studia fotograficznego na działce, gdzie stał jej kryty strzechą dom. Kobieta przeprowadziła się właśnie z Londynu i chciała mieć jasną, przestronną przestrzeń. Klucz projektu stanowiła otwartość na piękne otoczenie. Zgodnie z projektem studio przekształciło szopę rolniczą oferując spójne przestrzenie, wypełnione światłem, połączone z miejscem, w którym można przyjąć gości. nowoczesna STODOŁA ma drewnianą konstrukcję i dwuspadowy dach pasujący do krytego strzechą budynku, stojącego tuż obok. Taki projekt uzgodniła właścicielka z architektami, aby uzyskać zgodę lokalnych władz, którym również zależało na tym, by nowy budynek tworzył nie tylko nowoczesną, ale też harmonijną całość ze swym zabytkowym otoczeniem.

Dębowa Green Farm

Osiągnięty rezultat jest wynikiem prac nad miejscem i oczekiwaniami stanowiącymi niemałe wyzwanie. Wewnątrz Green Farm oferuje możliwość wszelakich adaptacji dla potrzeb gości. Ponadto, liniowo ułożone oświetlenie podkreśla wyeksponowane prace właścicielki. Architekci Melt Design Hub stworzyli dużą, otwartą przestrzeń z wydzielonym aneksem kuchennym, łazienką i licznymi schowkami porządkującymi wnętrze. Dębową konstrukcję domu wzmacnia ukryta stal. Zastąpiła ona potrzebę stosowania tradycyjnych, krzyżowych belek – wymaganych w budynku o takich rozmiarach. Dzięki temu główna przestrzeń wewnętrzna pozostaje czysta, bez dodatkowych podpór, a wysoki sufit stanowi dodatkową ozdobę.

Ewoluowanie projektu

W trakcie prac projektowych okazało się, że nowy budynek będzie czymś więcej niż tylko samym studiem fotograficznym. Na antresoli wykorzystano dodatkową przestrzeń na stworzenie pięknej, wygodnej sypialni oraz miejsc wypoczynkowych. Na parterze powstał wygodny pokój dzienny z kominkiem opalanym drewnem. Przez szklane ściany można podziwiać wiejskie otoczenie domu, a w lecie wyjść bezpośrednio na wyłożony płytami kamiennymi taras. Cały projekt tworzy spójną, jasną i nowoczesną przestrzeń nie tylko do pracy, ale też do życia. Jak podsumowuje zadowolona właścicielka: „Kocham tę nową przestrzeń, jest dokładnie tym, o czym marzyłam. Wciąż planuję wykorzystywać ją na potrzeby moich fotografii, ale to miejsce jest tak piękne, że korzystanie z niego tylko w tym celu byłoby marnotrawstwem”.

Lokalizacja: Oxfordshire, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA