Grove House

Partnerzy

O inspiracji

Ta prywatna rezydencja, znajdująca się w Hamptons na Long Island w USA, to przykład oryginalnej, nowoczesnej i jednocześnie bardzo naturalnej architektury.

Projekt nosi nazwę „Grove House”, co oznacza dom w zagajniku. I rzeczywiście budynek otoczony jest drzewami, stojąc wzdłuż naturalnie wyżłobionego tu jaru i chronionych terenów podmokłych wyspy.  Budynek składa się z trzech prostych elementów z dwuspadowym dachem. Wszystkie części domu doskonale ze sobą współgrają, wpisując się jednocześnie w swoje naturalne, pełne traw i drzew otoczenie.Celem architektów z firmy Roger Ferris + Partners było stworzenie rezydencji dla jednej rodziny, która będzie miała wspólne przestrzenie dzienne, ale odpowiednio prywatne sypialnie. W domu miało też powstać studio artystyczne, a cały projekt miał w pełni wykorzystać bujną roślinność, jaka otacza to miejsce.

Dwa elementy domu łączy delikatne, przeszklone przejście. To właśnie w tych częściach nowoczesnej STODOŁY znajdują się przestrzenie wspólne i prywatne. Trzeci budynek stoi właściwie osobno i jest on odpowiedzią na obowiązujące tu wymogi budowlane, do których musieli dopasować się architekci i właściciele. Wszystkie budynki zostały jednak zaplanowane tak, by w pełni korzystały z piękna otaczających je krajobrazów.

Cały projekt jest współczesną interpretacją znanej w tym rejonie architektury Nowej Anglii. Każdy element domu wykończony jest ułożonymi poziomo drewnianymi listwami, które płynnie przechodzą z powierzchni ścian na dach. Duże tafle szkła zapewniają kontakt fizyczny i wizualny z naturalnym otoczeniem domu, wpuszczając do wnętrza także sporo dziennego światła. Duży salon umieszczony został w centrum projektu i działa on jako węzeł komunikacyjny rodziny i ewentualnych gości. W tym miejscu uwagę przyciąga duży, betonowy kominek, blaty oraz czarne wykończenia okien.

Choć cała rezydencja ma być uproszczoną wersją powszechnej formy architektonicznej tego regionu, jej surowość jest pozorna, a odpowiedni dobór materiałów i dbałość o szczegóły tworzą w tym domu atmosferę ciepła i rodzinnej wygody.

Lokalizacja: Hamptons, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA