Grove House

Roger Ferris + Partners Mark Seelen
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Ta prywatna rezydencja, znajdująca się w Hamptons na Long Island w USA, to przykład oryginalnej, nowoczesnej i jednocześnie bardzo naturalnej architektury.

Projekt nosi nazwę „Grove House”, co oznacza dom w zagajniku. Budynek otoczonodrzewami, stojąc wzdłuż naturalnie wyżłobionego tu jaru i chronionych terenów podmokłych wyspy.  Budynek składa się z trzech prostych elementów z dwuspadowym dachem. Wszystkie części domu doskonale ze sobą współgrają, wpisując się jednocześnie w swoje naturalne, pełne traw i drzew otoczenie. Celem architektów było stworzenie rezydencji dla jednej rodziny, która będzie miała wspólne przestrzenie dzienne, ale odpowiednio prywatne sypialnie. W domu miało też powstać studio artystyczne, a cały projekt miał w pełni wykorzystać bujną roślinność, jaka otacza to miejsce.

Dwa elementy domu łączy delikatne, przeszklone przejście. To właśnie w tych częściach nowoczesnej STODOŁY znajdują się przestrzenie wspólne i prywatne. Trzeci budynek stoi właściwie osobno i jest on odpowiedzią na obowiązujące tu wymogi budowlane, do których musieli dopasować się architekci i właściciele. Wszystkie budynki zaplanowano tak, by w pełni korzystały z piękna otaczających je krajobrazów.

Cały projekt jest współczesną interpretacją znanej w tym rejonie architektury Nowej Anglii. Każdy element domu wykończono ułożonymi poziomo drewnianymi listwami, które płynnie przechodzą z powierzchni ścian na dach. Duże tafle szkła zapewniają kontakt fizyczny i wizualny z naturalnym otoczeniem domu, wpuszczając do wnętrza także sporo dziennego światła. Duży salon umieszczony został w centrum projektu i działa on jako węzeł komunikacyjny rodziny i ewentualnych gości. W tym miejscu uwagę przyciąga duży, betonowy kominek, blaty oraz czarne wykończenia okien.

Choć cała rezydencja ma być uproszczoną wersją powszechnej formy architektonicznej tego regionu, jej surowość jest pozorna. Odpowiedni dobór materiałów i dbałość o szczegóły tworzą w tym domu atmosferę ciepła i rodzinnej wygody.

Lokalizacja: Hamptons, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA